18 Հոկտեմբեր 2016 - 07:30 AMT
Իրաքյան բանակը վերահսկողություն է հաստատել հինավուրց Նեմրութ քաղաքում, որը գտնվում է Մոսուլից դեպի հարավ-արևելք և որի ազատագրումն ահաբեկիչներից մեկնարկել է հոկտեմբերի լույս 17-ի գիշերը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Rudaw-ի վրա հղումով:
«Իրաքի դրոշը բարձրացվել է Նեմրութում, իսկ իրաքցի զինվորականները շարունակում են առաջ շարժվել` դուրս մղելով «Իսլամական պետության» զինյալներին»,-ասվում է գործակալության հաղորդագրության մեջ:
Նեմրութը հիմնել է մ.թ.ա XIII դարում Սալմանասար Առաջինը, իսկ 400 տարի անց այն դարձավ Ասորեստանի մայրաքաղաքը: «Մ.թ.ա 612 թվականին քաղաքն ավերվեց միդացիների և քաղկեդոնացիների կողմից: Մոսուլի հարավ-արևելքում գտնվող ավերակներում պեղումներ են կատարվում XIX դարի կեսից և շատ կարևոր գտածոներ են հայտնաբերվել: 2003-ին ամերիկյան զորքերի ներխուժման հետևանքով այնտեղ խոշոր ավերածություններ եղան:
2015-ի մարտին ԻՊ գրոհայինները ոչնչացրեցին հինավուրց ասորական Նեմրութ քաղաքի ավերակները: Նրանք ոչնչացրել են հազարամյակների վաղեմության արձանների և քանդակների հավաքածուն:

18 Октябрь 2016 - 07:20 AMT
Иракские войска взяли под контроль древний город Нимруд, расположенный к юго-востоку от Мосула, операция по освобождению которого от террористов началась в ночь на 17 октября.
Иракский флаг был поднят в Нимруде в то время, как иракские военные продолжают продвигаться вперед, вытесняя группировку «Исламское государство», пишет РИА Новости со ссылкой на агентство Rudaw.
Ранее сообщалось, что в марте 2015 года боевики ИГ уничтожили развалины древнего ассирийского города Нимруд.
Нимруд был основан в XIII веке до нашей эры Салманасаром I и спустя 400 лет во время царствования Ашшур-нацир-апала II стал столицей Ассирии. В 612 году до нашей эры был разрушен мидийцами и халдеями. Раскопки на руинах, расположенных юго-восточнее города Мосул, ведутся с середины XIX века и принесли много важных находок. Вторжение американских войск в 2003 году привело к крупным разрушениям на месте древнего города.
В ночь на 17 октября премьер-министр Ирака Хайдер аль-Абади заявил о начале военной операции по освобождению Мосула от ИГ. По данным СМИ, иракские военные и силы полиции, а также курдские формирования при поддержке авиации коалиции во главе с США начали массированное наступление на Мосул.