18 Հոկտեմբեր 2016 - 08:16 AMT
Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության աշխատանքային խումբը հրապարակել է քաղբանտարկյալների նոր միասնական ցուցակը, բաղկացած 94 անձից: Նրանց թվում 6 լրագրող և բլոգեր կա, 2 հրապարակախոս, 1 իրավապաշտպան, 5 երիտասարդ ակտիվիստ, քաղկուսակցությունների 5 անդամ, 61 հավատացյալ և 3 ցմահ դատապարտված, հայտնում է Contact.az-ը:
Ընդհանուր առմամբ ցանկում 139 մարդ է ընդգրկված: Նրանցից 45-ը պոտենցիալ քաղբանտարկյալներ են համարվում և ներառվել են «դիտարկման ենթակա անձերի» բաժնում:
Աշխատանքային խումբը նշում է, որ իրականում քաղբանտարկյալների քանակը շատ ավելին է: «Սակայն երկրում տիրող մթնոլորտը դրդում է շատերին ձեռնպահ մնալ նրանց գործերը բարձրաձայնելուց: Մեկ այլ խնդիր է իրավական չիրազեկվածությունն ու փաստաբանների պակասը: Հատկապես վատ է վիճակը շրջաններում, չկան իրավական պաշտպանության մեխանիզմներ»,-ասվում է աշխատանքային խմբի հաղորդագրության մեջ:
Ցուցակը կազմելիս հեղինակները ղեկավարվել են ԵԽԽՎ 1900 բանաձևի չափանիշներով:
2012-ի հոկտեմբերի 3-ին ԵԽԽՎ-ն բանաձև է ընդունել, որտեղ քաղբանտարկյալի 5 հատկանիշ է նշված` եթե ձերբակալության արդյունքում խախտվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի հիմնական երաշխիքներից մեկը, եթե կալանավորման մասին որոշումը կայացվել է քաղաքական պատճառներով, եթե կալանքի ժամկետն անհամաչափ է հանցագործությանը, եթե քաղաքական պատճառներով մարդը ձերբակալվել է խտրականության հիման վրա, եթե կալանավորումն անարդար քննության հետևանք է, պայմանավորված քաղաքական դրդապատճառներով:

Рабочая группа гражданского общества Азербайджана обнародовала новый единый список политзаключенных из 94 человек. Среди них 6 журналистов и блогеров, два публициста, один правозащитник, 5 молодежных активистов, 5 членов политпартий, 61 – верующий и 3 пожизненно осужденных, передает Contact.az.
В целом в списке информация о 139 лицах. При этом, 45 из них названы потенциальными политзаключенными и включены в раздел «находящиеся под мониторингом».
Рабочая группа подчеркивает, что на самом деле число политзаключенных значительно больше.
«Однако реакционная среда в стране побуждает многих воздерживаться от предания огласке их дел. Другой проблемой является правовая неинформированность, нехватка адвокатов. Особенно плохо обстоят дела в регионах, нет механизмов правовой защиты», – говорится в сообщении Рабочей группы.
При составлении списка авторы руководствовались критериями резолюции ПАСЕ за номером 1900.
3 октября 2012 года ПАСЕ приняла резолюцию, в которой были определены 5 критериев понятия «политзаключенный»: если задержание осуществлено напрямую в нарушение одной из основных гарантий, изложенных в Европейской конвенции по правам человека, и протоколов к ней; если решение о содержании под стражей вынесено по политическим причинам без связи с уголовным преступлением; если по политическим мотивам продолжительность содержания под стражей не пропорциональна преступлению; если по политическим мотивам человек задержан на дискриминационной основе по сравнению с другими; если задержание является результатом разбирательств, которые были несправедливыми, что связано с политическими мотивами властей.