18 Հոկտեմբեր 2016 - 09:25 AMT
Չի բացառվում, որ ապագայում Ադրբեջանը կարող է անդամակցել ԵՏՄ-ին, սակայն, առայժմ երկիրն իրեն վստահ է զգում իր կարգավիճկում: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, հայտարարել է ՌԻԱ Նովոստին:
«Այդ թեմայի շուրջ խոսակցություններ վաղուց են գնում տարբեր երկրների փորձագիտական շրջանակների և քաղաքական վերնախավի շրջանում: Այսպես կասեմ` այսօր մենք մեզ բավականին վստահ ենք զգում գործող կարգավիճակում…Ուստի դեռ պետք է տեսնել, թե ինչ միտումներ կլինեն: Անշուշտ, եթե Միությունը գրավիչ լինի, շատերը կձգտեն անդամակցել: Այնպես որ ոչինչ չի կարելի բացառել, սակայն ընթացիկ փուլը հենց այդպես կբնութագրեի»,-ասել է Ալիևը «Ռոսիա սեգոդնյա» գործակալության տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովին տված հարցազրույցում:
Ալիևը նշել է, որ Բաքուն հետաքրքրությամբ է հետևում եվրասիական տարածքի զարգացումներին, որտեղ «կան բարդություններ, որոշ առումով նաև դժգոհություններ»:
«ԵՏՄ երկրների հետ մեր տնտեսական, նաև քաղաքական, գործակցության այսօրվա ձևաչափը բավականին ամուր է: Ինտեգրման ճանապարհով գնալու համար մոտիվացիա է հարկավոր: Այն կարող է լինել տնտեսական, սոցիալական, քաղաքական, ցանկացած այլ բնույթի: Այժմ մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ»,-ասել է Ադրբեջանի նախագահը:

Нельзя исключать возможности вступления Азербайджана в ЕАЭС в будущем, но пока страна чувствует себя уверенно в своем нынешнем статусе. Об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, передает РИА Новости.
«Разговоры на эту тему идут давно и в экспертном сообществе, и среди политических элит разных стран. Скажу так: мы в принципе сегодня чувствуем себя достаточно уверенно в том качестве, в котором мы находимся… Поэтому нам надо еще посмотреть, какие будут тенденции. Конечно же, если Союз станет привлекательным, то туда потянутся многие. Так что ничего исключать нельзя, но нынешний этап я бы охарактеризовал именно так», – заявил Алиев в интервью генеральному директору МИА «Россия сегодня» Дмитрию Киселеву.
Глава государства отметил, что Азербайджан с интересом наблюдает за процессами на евразийском пространстве, где «есть сложности, в определенной степени претензии».
«Сегодня формат нашего экономического сотрудничества со странами-членами ЕврАзЭС, да и политического, он достаточно прочен. Для того чтобы идти по пути интеграции, конечно, нужна мотивация. Она может быть экономической, социальной, политической, любой другой. И мы сейчас в этом направлении работаем», — отметил президент Азербайджана.
ЕАЭС — международное интеграционное экономическое объединение, созданное на базе Таможенного союза и Единого экономического пространства и функционирующее с 1 января 2015 года. Сейчас членами ЕврАзЭС являются Россия, Армения, Белоруссия, Казахстан и Киргизия.Желание создать ЗСТ с ЕАЭС уже выразили более 40 стран и международных организаций, в том числе Китай, Таиланд, Египет, Индия.