ՀՀ ԱԳՆ-ն տարածել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ պետությունների ղեկավարների հայտարարությունը:
Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է. «Աջակցություն ենք հայտնում մայիսի 16-ին Վիեննայում և հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ տեղի ունեցած գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ ուղղված հակամարտության գոտում իրավիճակի սրման կանխարգելմանը, իրադրության կայունացմանը և խաղաղ բանակցային գործընթացի առաջ մղման համար պայմանների ստեղծմանը»:
«Հաստատելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը՝ աջակցություն ենք հայտնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին՝ ուղղված հակամարտության կարգավորմանը` միջազգային իրավունքի նորմերի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի դրույթների, մասնավորապես` ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, պետությունների տարածքային ամբողջականության, ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա»,-ասվում է (ՀԱՊԿ) անդամ պետությունների ղեկավարների հայտարարության մեջ:
Սերժ Սարգսյանը ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի արդյունքների վերաբերյալ մասնավորապես ասել է. «Գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունվել են մի շարք կարևոր փաստաթղթեր և որոշումներ՝ ուղղված Կազմակերպության ներուժի զգալի ամրապնդմանը, հավաքական անվտանգության և նրա աշխատանքային մարմինների մեխանիզմների կատարելագործմանը:

Лидеры стран ОДКБ выразили поддержку усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта. Об этом говорится в тексте заявления, принятого 14 октября.
«Выражаем поддержку договорённостям, достигнутым на саммитах по нагорно-карабахской проблеме 16 мая в Вене и 20 июня в Санкт-Петербурге, направленных на недопущение эскалации ситуации в зоне конфликта, стабилизацию обстановки и создание условий для продвижения мирного процесса.
Подтверждая необходимость исключительно мирного решения нагорно-карабахской проблемы, выражаем поддержку усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию конфликта на основе норм и принципов международного права, положений Устава ООН, Хельсинкского Заключительного Акта, в частности, касающихся неприменения силы или угрозы применения силы, территориальной целостности государств, равноправия и права народов на самоопределение», – говорится в заявлении.
14 октября в Ереване прошла сессия Совета коллективной безопасности ОДКБ и заседание ее уставных органов — Совета министров иностранных дел, Совета министров обороны и Комитета секретарей советов безопасности. Во время ереванского саммита председательство в ОДКБ перешло от Армении к Белоруссии. По завершении сессии Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности президент Армении Серж Саргсян и генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа на встрече с представителями СМИ подвели итоги ереванской сессии.
Читайте также: Пресс-секретарь президента НКР: Ожидаем визит сопредседателей МГ ОБСЕ в Степанакерт к концу недели