Ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպությունը համացանցի միջոցով իր շարքերն է ներգրավել ավելի քան 30.000 օտարերկրացու: Նման տվյալներ է բերել Իսպանիայի անվտանգության գծով պետքարտուղար Ֆրանսիսկո Մարտինեսը:
«ԻՊ-ն կարողացել է ավելի քան 30.000 օտարերկրացու անդամագրել Սիրիայում և Իրաքում մարտական գործողությունների մասնակցելու համար»,-հայտարարել է Մարտինեսը իսպանական Լեոնում ` տեղեկատվական անվտանգության միջազգային հանդիպմանը, որը կազմակերպել էր Կիբերանվտանգության ազգային ինստիտուտը (INCIBE), հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա նաև հավելել է, որ ԻՊ-ն «հսկայական որակական և քանակական առաջընթաց է գրանցել կիբերահաբեկչության ոլորտում» և որ Իսպանիայի և Քաղաքացիական գվարդիայի գործողությունների մեծ մասը ահաբեկչության դեմ պայքարում «վերաբերում են համացանցում ահաբեկիչների քարոզչության, ծայրահեղականացման և ահաբեկչական կազմակերպություններին անդամագրելու դեմ պայքարին»:
ԵՄ ահաբեկչության դեմ պայքարի և անվտանգության հանձնակատար Ջուլիան Քինգն իր հերթին հայտարարել է, որ Մոսուլի գրավման հետևանքով Եվրոպայում ջիհադականներ կարող են հայտնվել, որոնք մեկնել էին ԵՄ-ից ծայրահեղական «Իսլամական պետության» շարքերում կռվելու նպատակով:

18 Октябрь 2016 - 12:34 AMT
Террористическая организация ДАИШ («Исламское Государство», ИГ) через интернет привлекла в свои ряды более 30 тысяч иностранцев. Такие данные привел госсекретарь по безопасности Испании Франсиско Мартинес.
«ДАИШ смогла привлечь более 30 тысяч иностранных бойцов для ведения военных действий в Сирии и Ираке через социальные сети», — заявил Мартинес на открытии в испанском городе Леон международной встречи по информационной безопасности, организованной Национальным институтом по кибербезопасности (INCIBE), передает РИА Новости.
Он также добавил, что ДАИШ «совершила огромный качественный и количественный скачок в области кибертерроризма» и что большая часть проводимых полицией Испании и Гражданской гвардией операций по борьбе с терроризмом «касаются преступлений, связанных с пропагандой, радикализацией и привлечением в террористические организации сторонников через интернет».
При этом госсекретарь по безопасности добавил, что пик деятельности террористов в интернете – то есть производство и размещение в сети материалов на разных языках — пришелся на 2015 год, сейчас их активность во всемирной сети снизилась.
Мартинес сообщил, что в 2015 году службы безопасности Испании провели 79 операций, направленных против исламского терроризма, были арестованы 197 человек. С начала 2016 года были проведены 28 операций, задержаны 52 человека.