19 Հոկտեմբեր 2016 - 08:42 AMT
Ռուս դիվանագետները պատրաստել են Սիրիայում ահաբեկիչների և ընդդիմության շուտափույթ զատման անհրաժեշտության մասին հայտարարության նախագիծը և ներկայացրել են ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի քննարկմանը:
«Արևելյան Հալեպում և դրա սահմաններից դուրս ընդդիմադիր զինյալ խմբերի վրա ազդեցություն ունեցող պետությունների համար չափազանց կարևոր է արագացնել չափավոր ընդդիմության ուժերին ահաբեկիչներից զատելու ջանքերը: Մենք կարծում ենք, որ բոլոր կողմերի համար չափազանց կարևոր է կասեցնել ֆինանսական և նյութական աջակցությունն անհատ անձերին ու խմբերին, կապված ահաբեկիչների հետ»,-ասել է ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինը, գրում է «Կոմերսանտը»:
Նշվում է, որ հոկտեմբերի 19-ին ռուս ռազմական փորձագետները Ժնևում կմասնակցեն միջազգային խորհրդակցություններին սիրիական Հալեպում իրավիճակի վերաբերյալ և կքննարկեն ընդդիմությանն ահաբեկչական խմբավորումներից զատելու հարցը:
Հոկտեմբերի 21-ին նախատեսված է ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի հատուկ նստաշրջանը` նվիրված Սիրիային: Հոկտեմբերի 18-ի առավոտյան ժամը 10-ից դադարեցվել են ռուսական ավիացիայի և սիրիական օդուժի հարվածները Հալեպի շրջանում: Այդ մասին լրագրողներին է հայտարարել ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն:
«Հումանիտար դադարը» կսկսի գործել սիրիական Հալեպում հոկտեմբերի 20-ի առավոտյան, հնարավորություն տալու համար դուրս գալ քաղաքից ինչպես գրոհայիններին, այնպես էլ խաղաղ բնակիչներին: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ Գլխավոր շտաբի օպերատիվ վարչության պետ գեներալ-լեյտենանտ Սերգեյ Ռուդսկոյը:

19 Октябрь 2016 - 07:47 AMT
Российские дипломаты подготовили проект заявления о необходимости скорейшего размежевания оппозиции и террористов в Сирии и представили его в Совете безопасности ООН.
«Крайне важно для государств, которые имеют влияние на оппозиционные вооруженные группы в Восточном Алеппо и за его пределами, интенсифицировать усилия по скорейшему отделению всех умеренных сил оппозиции от террористов, определенных Совбезом ООН. Мы также считаем, что для всех сторон очень важно перекрыть доступ финансовой и материальной поддержки к индивидуальным лицам и группам, связанным с террористами»,— сказал постпред России при ООН Виталия Чуркина, пишет «Коммерсантъ».
Отмечается, что 19 октября российские военные эксперты в Женеве примут участие в международных консультациях по ситуации в сирийском Алеппо и вопросам отмежевания оппозиции от террористических группировок.
21 октября состоится специальная сессия Совета ООН по правам человека (СПЧ), посвященная ситуации в Сирии. Напомним, вчера с 10 часов по московскому времени российская авиация и сирийские правительственные войска прекратили бомбардировки сирийской провинции Алеппо. Досрочное перемирие введено в одностороннем порядке, чтобы дать возможность мирным жителям и боевикам покинуть город.