19 Հոկտեմբեր 2016 - 08:06 AMT
Հակաահաբեկչական օրենսդրությունը փոխելու պարտադրանքը Թուրքիայի համար մուտքի արտոնագրերի չեղարկման ռեզժիմ սահմանելուց առաջ, կարող է ստիպել Անկարային մինչև տարեվերջ հրաժարվել ԵՄ հետ միգրանտների փոխանակման վերաբերյալ պայմանավորվածություններից: Այդ մասին հայտարարել է ԵՄ գծով թուրք նախարար Օմեր Չելիքը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Սկզբից ակնկալվում էր, որ Թուրքիան կարող է առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմ ստանալ ԵՄ հետ արդեն 2016-ի հոկտեմբերին: Սակայն երկրի օրենսդրության վերաբերյալ մի շարք տարաձայնությունների պատճառով, որոնք ի հայտ եկան երկրում պետական հեղաշրջման անհաջող փորձից հետո, բանակցությունները դեռ հաջող ավարտ չունեցան: Մասնավորապես, Եվրամիությունը պնդում է, որ մի շարք փոփոխություններ կատարվեն Թուրքիայի հակաահաբեկչական օրենսդրության մեջ:
«Ստիպել մեզ անել դա, անտեսելով հանգամանքները, նշանակում է արգելքներ դնել վիզաների ազատականացման համար: Ուստի մենք պարտադրված կլինենք ենթադրելու, որ ԵՄ երկրները չեն կատարում իրենց խոստումները»,-ասել է Օմեր Չելիքը Reuters գործակալությանը:
Նա նաև նշել է, որ վիզայն ռեժիմի պահպանումը Թուրքիայի քաղաքացիների համար կարող է հանգեցնել միգրանտների գծով պայմանավորվածությունների խզման: Չելիքը հայտարարել է, որ Թուրքիան կխզի պայմանագիրը ԵՄ հետ, եթե մինչև տարեվերջ վիզային ռեժիմը չչեղարկվի:
Ավելի վաղ ԵՄ գծով թուրք նախարար Օմեր Չելիքը հայտարարել էր, որ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը ստիպված կլինի բացատրություններ տալ եվրոպացիներին փախստականների նոր ալիքի վերաբերյալ, եթե միգրացիոն համաձայանգիրը Թուրքիայի և ԵՄ միջև չստորագրվի:
ԵՄ անդամ երկրների ղեկավարները մարտի 18-ին համաձայնեցրին Թուրքիայի հետ միգրացիոն ճգնաժամի դեմ պայքարի համատեղ ծրագիրը: Մայիսին Եվրահանձնաժողովն առաջարկեց հանել վիզային սահմանափակումները Թուրքիայի քաղաքացիների համար, եթե Անկարան մինչև հունիսի վերջը կատարի ստանձնած պայմանները: Թուրքիայի նախագահն իր հերթին սպառանց ԵՄ-ին չեղարկել համաձայնագիրը, եթե Եվրամիությունը առանց վիզաների ռեժիմ չարտոնի Թուրքիայի քաղաքացիների համար:

19 Октябрь 2016 - 07:48 AMT
Попытка вынудить Турцию изменить антитеррористическое законодательство перед тем, как вводить безвизовый режим, может вынудить страну отказаться от договоренностей с ЕС по обмену мигрантов к концу 2016 года. Об этом заявил министр Турции по делам ЕС Омер Челик.
Первоначально ожидалось, что Турция может получить безвизовый режим с ЕС к октябрю 2016 года, однако из-за ряда разногласий по вопросам законодательства страны, которые возникли после неудачной попытки госпереворота, направленного против администрации президента государства Тайипа Эрдогана, успехом переговоры пока не увенчались. В частности, Евросоюз настаивает на внесении ряда правок в антитеррористическое законодательство Турции.
«Заставлять нас (это делать), игнорируя обстоятельства, значит чинить преграды для либерализации виз, и мы вынуждены будем предположить, что они (страны Евросоюза) не выполняют своих обещаний», – сказал Челик, пишет РИА Новости.
Он также отметил, что нежелание ЕС вводить безвизовый режим для граждан Турции может привести к разрыву договоренностей по обмену нелегалов на беженцев. По словам Челика, Турция в случае необходимости пойдет на разрыв соглашений с ЕС, если безвизовый режим не будет введен к концу года.
Главы государств и правительств стран-членов ЕС в середине марта 2016 года согласовали с Турцией совместный план по борьбе с миграционным кризисом. Он предусматривает, в частности, возвращение в Турцию всех нелегалов, прибывших в Грецию с турецкой территории, и прием Евросоюзом легальных мигрантов-сирийцев из Турции по принципу «один за одного».
В рамках этих договоренностей в мае Еврокомиссия предложила Европарламенту и Совету ЕС снять визовые ограничения для граждан Турции, но при условии, что Анкара до конца июня выполнит оставшиеся условия для отмены виз. В свою очередь президент Турции Тайип Эрдоган пригрозил ЕС выходом из миграционного соглашения, если Евросоюз не предоставит гражданам его страны безвизовый режим.