Ծեծկռտուք է տեղի ունեցել ֆրանսիական Պա դե Կալե դեպարտամենտում գտնվող փախստականների ճամբարում, որի արդյունքում 1 մարդ զոհվել է, երկուսը` հոսպիտալացվել, հայտնում է France-Press գործակալությունը դեպարտամենտի պրեֆեկտուրայի ներկայացուցչի վրա հղումով:
Միջադեպը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 18-ի երեկոյան Նորան Ֆոնտ կոմունայում, ծեծկռտուքին մասնակցել են Սուդանից և Էրիթրեայից եկած փախստականները: Այդ ճամբարում 150-200 միգրանտ կա: Նորան Ֆոնտը Կալեից մոտավորապես 60 կմ հեռավորության վրաէ:
Սա փախստականի սպանության առաջին դեպքն է նման հանգամանքներում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Այս պահի դրությամբ առնվազն 9.000 ապօրինի միգրանտ է ապրում ֆրանսիական Կալեում, որտեղ սկսվում է Եվրաթունելը: Նրանք ցանկացած հնարավորություն են որոնում Լա Մանշը հատելու և Մեծ Բրիտանիայում հայտնվելու համար: Փախստականների մեծ մասը Ֆրանսիա է փախել Էրիթրեայից, Սուդանից և Սոմալիից, ինչպես նաև Սիրիայից և Աֆղանստանից:
Ֆրանսիայի նախագահ Օլանդը սեպտեմբերին հայտարարել է, որ մինչև հոկտեմբերի 24-ն այդ ճամբարը պետք է ամբողջությամբ տարհանվի:

19 Октябрь 2016 - 09:19 AMT
Один человек погиб, двое госпитализированы в результате драки в лагере для беженцев во французском департаменте Па-де-Кале, передает агентство France-Press со ссылкой на представителя префектуры департамента.
Инцидент произошел 18 октября вечером в коммуне Норран-Фонт, в драке участвовали выходцы из Судана и Эритреи. В данном лагере находятся от 150 до 200 мигрантов. Норран-Фонт находится примерно в 60 километрах от города Кале.
Это первый случай гибели мигранта в подобных условиях в данном лагере, пишет РИА Новости.
На данный момент не менее 9 тысяч нелегальных мигрантов проживают во французском Кале, где начинается Евротоннель. Они ищут любые возможности, чтобы пересечь Ла-Манш и оказаться в Великобритании. Большая часть мигрантов бежала во Францию из Эритреи, Судана и Сомали, а также Сирии и Афганистана.
Президент Франсуа Олланд объявил в сентябре, что до 24 октября этот лагерь должен быть полностью эвакуирован в другое место.