19 Հոկտեմբեր 2016 - 12:54 AMT
Ահաբեկչական «Իսլամական պետությունը» գրոհ էր պատրաստում Թուրքական Հանրապետության հիմնադիր Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքի դամբարանը և Անկարայում Թուրքիայի առաջին խորհրդարանի շենքը: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի ՆԳՆ ղեկավար Սուլեյման Սոյլուն:
Ավելի վաղ հոկտեմբերի 19-ին թուրքական ԶԼՄ-ները հայտնել էին հատուկ գործողության ընթացքում ԻՊ գրոհայինի ոչնչացման մասին, որը մտադիր էր գրոհել Աթաթուրքի դամբարանն ու առաջին խորհրդարանի շենքը Հանրապետության օրը, որը նշվում է հոկտեմբերի 29-ին: Ոստիկանության հետ բախման ընթացքում ենթադրյալ ահաբեկիչը չի ենթարկվել հանձնվելու պահանջին և սպանվել է: Նրա տանը քննիչները մեծաքանակ պայթուցիկ նյութեր են հայտնաբերել:
Սոյլուն հայտարարել է լրագրողներին, որ հետախուզվել է Աթաթուրքի դամբարանն ու առաջին խորհրդարանի շենքը: Գործողությունը շարունակվում է»,-ասել է Սոյլուն լրագրողներին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա հավելել է, որ Անկարայի քաղաքապետարանն ահաբեկչական գործողության կապակցությամբ արգելել է բոլոր զանգվածային միջոցառումները մինչև նոյեմբերի վերջը, այդ թվում հոկտեմբերի 29-ի միջոցառումները` նվիրված Հանրապետության օրվան, և նոյեմբերի 10 միջոցառումները, նվիրված Աթաթուրքի օրվան:

19 Октябрь 2016 - 09:27 AMT
Террористическая группировка «Исламское государство» (ИГ) готовила нападение на мавзолей основателя Турецкой Республики Мустафы Кемаля Ататюрка и здание первого парламента Турции в Анкаре. Об этом заявил глава МВД Турции Сулейман Сойлу.
Ранее 19 октября турецкие СМИ сообщили об уничтожении в ходе спецоперации боевика ИГ, который готовил атаку на мавзолей Ататюрка и здание первого парламента в День республики – 29 октября. В ходе столкновения с полицией предполагаемый террорист не отреагировал на требования сдаться и был убит. В его доме следователи обнаружили большое количество взрывчатых веществ.
«Я поздравляю наши силы безопасности, которые обезвредили боевика ИГ. Это правда, что проводилась разведка мавзолея Ататюрка и здание первого парламента. Операция продолжается», – заявил Сойлу журналистам, пишет РИА Новости.
Он добавил, что мэрия Анкары в связи с террористической угрозой запретила до конца ноября все массовые мероприятия, в том числе по случаю Дня республики 29 октября и Дня памяти Ататюрка 10 ноября.