19 Հոկտեմբեր 2016 - 10:20 AMT
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները Ադրբեջան և Հայաստան կայցելեն հոկտեմբերի երրորդ տասնօրյակում: Այդ մասին հայտարարել է ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովը:
«Մենք մտադիր ենք տարածաշրջան այցելել հոկտեմբերի երրորդ տասնօրյակում: Կայցելենք Հայաստան, Ադրբեջան, կլինենք Ղարաբաղում: Հանդիպումներ կլինեն ղեկավարության, զինվորականների հետ: Մտադիր ենք քննարկել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը, որոնք ուղղված են իրավիճակի կայունացմանը հակամարտության գոտում»,-ասել է Պոպովը, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Ըստ նրա, համանախագահները ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարության հետ կքննարկեն բանակցային գործընթացի հեռանկարները` հաշվի առնելով եղած աշխատանքային առաջարկները:
«Կճշտենք ռազմական իրավիճակը հակամարտության գոտում, որն, ըստ մեր գնահատականների, ապրիլյան իրադարձություններից հետո մինչև վերջերս հարաբերականորեն հանգիստ էր»,-ասել է նա:
Պոպովը մեկնաբանել է մի շարք ԶԼՄ-ների հաղորդագրություններն այն մասին, թե պայմանավորվածություն կա ԼՂ 5 շրջան Ադրբեջանին հանձնելու վերաբերյալ:
«Մենք բազմիցս ենք խոսել ԼՂ մերձակա տարածքների հարցի մասին: Այդ խնդիրը պետք է համապարփակ դիտարկել կարգավորման մյուս տարրերի հետ միասին` ներառյալ Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցերը, փախստականների վերադարձը, ԼՂ-ն Հայաստանի հետ կապող միջանցքի պահպանումը, խաղաղապահ գործողությունը: Կարգավորման գործընթացը միասնական փաթեթ է և դրանից այս կամ այն կողմի նախընտրած առանձին կետերն առանձնացնելու բոլոր փորձերն անարդյունավետ են»,-հավելել է նա:
Ինչպես հայտնի է Բաքուն է կարգավորման փուլային տարբերակի կողմնակից: Ավելի վաղ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը` մեկնաբանելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի փուլային կարգավորման վերաբերյալ Ադրբեջանի ղեկավարի հայտարարությունները, ասել էր, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջադրված փաստաթուղթը ենթադրում է ղարաբաղյան հիմնախնդրի՝ փոխադարձ զիջումների վրա հիմնված փաթեթային լուծում: «Այդ փաթեթային կարգավորման առանցքային տարրերից մեկն է Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշումը՝ համապատասխան Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի՝ պարտադիր իրավական ուժ ունեցող կամարտահայտության>,-ասել է նա:
ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանն իր հերթին վերահաստատել է պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը՝ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի խաղաղ բանակցությունների ու փոխզիջումների միջոցով ու հավելել. «Բայց ինչպիսի՞ փոխզջում: Չի կարող լինել զիջում, այն էլ՝ միակողմանի: Փոխզիջումը պետք է լինի համարժեք: Այդ փոխզիջումը կամ կարգավորումը չպետք է գայթակղություն ստեղծի Ադրբեջանի մոտ, որպեսզի նա հարցը կարգավորի ռազմական ճանապարհով: Մենք ասել ենք, որ չի կարող լինել վերադարձ ոչ կարգավիճակի, ոչ սահմանների առումով»:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ совершат визит в Азербайджан и Армению в третьей декаде октября. Об этом заявил российский сопредседатель Игорь Попов.
«Мы планируем прибыть в регион в третьей декаде октября. Посетим Армению, Азербайджан, побываем в Карабахе. Предполагаются встречи с руководством, военными. Намерены рассмотреть ход реализации договоренностей, достигнутых на венском и санкт-петербургском саммитах, направленных на стабилизацию ситуации в зоне конфликта», – сказал Попов, передает Интерфакс.
По его словам, сопредседатели проведут с руководством Азербайджана и Армении обсуждения дальнейших перспектив переговорного процесса с учетом имеющихся рабочих предложений.
«Уточним военную обстановку в зоне конфликта, которая, по нашим оценкам, после апрельских событий до недавнего времени оставалась относительно спокойной», – отметил он.
Попов прокомментировал информацию ряда СМИ о договоренностях по возвращению Азербайджану пяти районов вокруг Нагорного Карабаха.
«Мы неоднократно высказывались на тему возвращения территорий вокруг Нагорного Карабаха. Эту проблему надо рассматривать комплексно вместе с другими элементами урегулирования, включая решение статусных вопросов Карабаха, возвращение всех беженцев, сохранение коридора, связывающего Нагорный Карабах с Арменией, проведение миротворческой операции. Процесс урегулирования – это единый пакет, и любые попытки вычленить из него отдельные элементы, которым та или иная сторона отдает предпочтение, – контрпродуктивны», – добавил он.
Ранее сообщалось, что Баку настаивает на поэтапном варианте урегулирования карабахского конфликта. Азербайджан затягивает процесс урегулирования карабахского конфликта, чтобы добиться более выгодных для себя позиций. Об этом заявил руководитель пресс-службы президента Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Давид Бабаян.«В отличие от официального Баку, настаивающего на поэтапном варианте урегулирования с целью затянуть процесс и добиться более выгодных для себя позиций, Степанакерт выступает за всеобъемлющее урегулирование конфликта, что подразумевает пакетное решение проблемы с непременным признанием независимого статуса Нагорно-Карабахской Республики», — сказал Бабаян.По его словам, территориальная целостность Азербайджана не имеет ничего общего с Нагорным Карабахом и независимость НКР никоим образом не угрожает территориальной целостности этой страны, так как Нагорный Карабах никогда не входил в состав независимого Азербайджана.