Հոկտեմբերի 19-ին Լաս Վեգասում տեղի է ունեցել ԱՄՆ նախագահի թեկնածուներ Դոնալդ Թրամփի և Հիլարի Քլինթոնի նախընտրական հեռուստաբանավեճերի երրորդ եզրափակիչ փուլը:
Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահության թեկնածու Հիլարի Քլինթոնը հոկտեմբերի 19-ին հաղթել է հեռուստաբանավեճի երրորդ փուլում: Այդպես է կարծում CNN և ORC-ի հարցման մասնակիցների 52%-ը:
Ըստ այդ տվյալների, հարցվածների 52%-ը գտնում է, որ Քլինթոնն ավելի շահեկան դիրքում էր բանավեճի ժամանակ, իսկ 39%-ը կարծում է, որ հաղթողը Թրամփն է:
Ըստ Washington Times-ի բլից հարցման վստահ հաղթանակ է տարել Թրամփը:
Թրամփ-Քլինթոն հեռուստաբանավեճն ամենակոշտն էր ու լի փոխադարձ մեղադրանքներով նորագույն պատմության մեջ: Բոլոր փուլերում թեկնածուները խստորեն քննադատել են միմյանց:
Ըստ թերթի հարցման, որն անցկացվել է թերթի կայքում, ինտերնետ օգտատերերի 77%-ն առաջին ժամերին քվեարկել է Թրամփի օգտին: Քլինթոնի համար քվեարկել է 17%-ը:
Սակայն, մեկ ժամ անց թվերը մի փոքր փոխվել են և Երևանի ժամանակով 09:35-ի դրությամբ Թրամփի օգտին էր քվեարկել 74%-ը, իսկ Քլինթոնի օգտին` թերթի ընթերցողների 21%-ը:
Ամերիկացիների մեծ մասը ԱՄՆ նախագահի պաշտոնին հավակնող Հիլարի Քլինթոնին և Դոնալդ Թրամփին համարում են «ռիսկային» թեկնածուներ: Այդ են վկայում New York Times-ի և CBS News հեռուստաալիքի համատեղ հարցման արդյունքները: Հարցման մասնակիցներին առաջարկել են պատասխանել հետևյալ հարցին. նախագահի պաշտոնում Հիլարի Քլինթոնի կամ Դոնալդ Թրամփի ընտրությունը համարում եք երկրի համար անվտա՞նգ թե ռիսկային ընտրություն: Ըստ հետազոտման արդյունքների, հարցման մասնակիցների ավելի քան 67%-ը «Թրամփին համարում է ռիսկային թեկնածու, Քլինթոնի վերաբերյալ նույն կարծիքն ունի 51%-ը:

20 Октябрь 2016 - 07:01 AMT
19октября в Лас-Вегасе (штат Невада) состоялся третий и заключительный раунд предвыборных теледебатов между кандидатами в президенты Хиллари Клинтон и Дональдом Трампом.
Кандидат в президенты США от Демократической партии Хиллари Клинтон 19 октября выиграла третий раунд предвыборных теледебатов у республиканца Дональда Трампа, полагают 52% респондентов, опрошенных телекомпанией CNN и исследовательской службой ORC.
Согласно этим данным, 52% респондентов считают, что Клинтон выглядела в ходе дискуссии предпочтительнее; 39% опрошенных считают, что победителем в этом споре вышел Трамп.
После первых дебатов 26 сентября опрос CNN проводился среди аудитории, 41% которой составляли сторонники Демократической партии, а 26% — Республиканской. Тогда убедительную победу в дебатах одержала Клинтон — так посчитали 62% опрошенных. За Трампа высказались 26%, то есть все республиканцы.
После вторых дебатов 9 октября блиц-опрос CNN/ORC показал, что 57% респондентов сочли победителем Клинтон, 34% — Трампа.
Блиц-опрос газеты Washington Times показал уверенную победу Дональда Трампа над демократкой Хиллари Клинтон в финальной серии теледебатов.
Прошедшие теледебаты стали самыми жесткими и полными взаимных нападок в новейшей истории. В ходе трех раундов кандидаты жестко критиковали друг друга. В частности, на вторых дебатах Трамп заявил, что при его власти Клинтон сидела бы в тюрьме.
На сайте газеты после завершения дебатов был размещен вопрос: «Кто победил в финальных президентских дебатах?»
Большинство интернет-пользователей в первые часы после дебатов проголосовали в пользу Трампа – 77% (18290 респондентов). За Клинтон свои голоса отдали всего 4,1 тысячи читателей, что составляет 17%. Эти данные республиканец опубликовал в своем официальном Twitter.
Однако спустя час цифры несколько изменились, и по данным на 09:35 (ереванскому времени) в пользу Трампа проголосовали уже 32 тысячи человек (74%), за Клинтон – девять тысяч читателей Washington Times (21%). Washington Times является одной из самых известных газет в США. При этом редакционная политика издания оценивается как консервативная.