20 Հոկտեմբեր 2016 - 07:18 AMT
Հոկտեմբերի 15-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, ելույթ ունենալով Ռիզե քաղաքի (պատմական Տայքը) համալսարանում, ուղղակի տեքստով հայտարարել է, որ թուրքական պետությունն իրենն է համարում այն տարածքները, որոնք անմիջականորեն տեղակայված են Թուրքիայի այսօրվա ոչ լեգիտիմ սահմանների մերձակայքում, գրում է Վրաստանի հայ համայնքի կայքը:
«Մեր երկրի 79 մլն բնակիչներից բացի գոյություն ունեն ևս միլիոնավոր եղբայրներ, որոնք ապրում են այլ աշխարհագրական շրջաններում, որոնց հետ մենք պատմական կապեր ունենք։ Մեր հետաքրքրությունների բնագավառում են մտնում Իրաքը, Սիրիան, Լիբանանը, Ղրիմը, Ղարաբաղը, Ադրբեջանը, Բոսնիան և այլ եղբայրական շրջաններ։ Երբ Թուրքիան կկորցնի իր անկախությունը և կկորցնի իր ապագան, այդժամ մենք կկորցնենք հետաքրքրությունն այդ տարածքների նկատմամբ։ Շատ պատմաբաններ համարում են, որ Թուրքիայի սահմանների մեջ պետք է մտնեն Կիպրոսը, Հալեպը, Մոսուլը, Էրբիլը, Կիրկուկը, Բաթումին, Սալոնիկը, Վարնան, Արևմտյան Թրակիան և Էգեյան ծովի կղզիները», -հոկտեմբերի 15-ին հայտարարել է թուրքական պետության նախագահը։
Տվյալ հայտարարությունը առաջացրել է ինչպես Հունաստանի, այնպես էլ Հունաստանի վրացական համայնքի դժգոհությունը։ Մինչդեռ, ըստ աղբյուրի, տվյալ դժգոհությունը Վրաստանում չեն կիսում։ Ավելին, թուրք նախագահի կողմից արված հայտարարության տարածումից անմիջապես հետո վրացական մամուլում սկսվել է Թուրքիայի շահերի փաստաբանությունը, նրա արդարացման քարոզարշավը։
«Իր հայտարարությունում Թուրքիայի նախագահը հիշատակել է այսպես կոչված «թուրքական աշխարհ»-ի (Misak-ı Millî) մասին և նրա սահմանների մեջ մտնող տարածքները։ Այդ համատեքստում նա հիշատակել է նաև Բաթումին։ Իր ելույթի ընթացքում Էրդողանը ոչինչ չի ասել Բաթումիում ռեֆերենդում անցկացնելու մասին։ Թուրքական նախագահը հիշատակել է Վրաստանը և Բաթումին պատմական անցյալի համատեքստում։ Նա խոսում էր ինչպես ընկերական երկրների մասին», -գրել է վրացական «Լիբերալ» հրատարակչությունը։ Տվյալ հոդվածը վերահրատարակել է վրացական հրատարակչությունների մեծ մասը, և թուրքական պահանջների թեման «հայտարարվել է փակված»։
Հայ համայնքի կայքը գրում է, որ չնայած նրան, որ Էրդողանն իր աղմկահարույց հայտարարությունը արել է դեռևս հոկտեմբերի 15-ին, մինչև օրս ոչ մի վրաց քաղաքական կամ պետական գործիչ չի մեկնաբանել տվյալ հայտարարությունը։ Լռում է նաև Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Բնականաբար, Էրդողանի հայտարարության պատճառով Վրաստանը չպետք է Թուրքիային պատերազմ հայտարարի։ Մինչդեռ, արտահատել իր դժգոհությունը, այնուամենայնիվ, արժե։ Հակառակ դեպքում, թուրքական կողմը, ոչ անհիմն, կարող է համարել, որ ընկերական Գյուրջիստանը դեմ չէ թուրքական ծրագրի իրագործմանը։ Ավելին, կարող է նույնիսկ աջակցել նրան։ Իսկ եթե անկեղծ, տպավորություն է ստեղծվում, որ Վրաստանում թուրքական շահերի «փաստաբանները» մեծ ոգևորությամբ կպաշտպանեն Թուքիային նույնիսկ այն պահին, երբ Թբիլիսիի պետական հաստատությունների վրա ծածանվի կարմիր դրոշը լուսնով և աստղով»,- գրում է կայքը:
Հոկտեմբերի 17-ին նաև հայտնի էր դարձել, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի` Տրապիզոնում հրավիրած հանրահավաքի ժամանակ մասնակիցները հայերին հասցեագրված վիրավորական կարգախոս են վանկարկել:

20 Октябрь 2016 - 07:52 AMT
15 октября президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, выступая в университете города Ризе (исторический Тайк), прямым текстом заявил, что турецкое государство считает своими те территории, которые расположены в непосредственной близости к сегодняшним, нелегитимным границам Турции, пишет сайт армянской общины Грузии.
«Кроме 79 млн жителей нашей страны существуют еще миллионы наших братьев, живущих в других географических регионах, с которыми у нас есть исторические связи. В сферу наших интересов входит Ирак, Сирия, Ливия, Крым, Карабах, Азербайджан, Босния и другие братские регионы. Когда Турция потеряет свою независимость и потеряет будущее, тогда мы потеряем интерес к этим территориям. Множество историков считает, что в границы Турции должны входить Кипр, Алеппо, Мосул, Эрбиль, Киркук, Батуми, Салоники, Варна, Западная Фракия и острова Эгейского моря», – заявил Эрдоган.
Данное заявление вызвало недовольство как Греции, так и грузинской общины Греции. Однако, по данным источника, данное недовольство в Грузии разделено не было. Более того, сразу же после распространения информации о сделанном турецким президентом заявлении, в грузинской прессе началась кампания по оправданию, защите и адвокатированию интересов Турции.
«В своем заявлении президент Турции упомянул так называемый «турецкий мир» (Misak-ı Millî)», и территории входящие в его границы. В этом контексте он упомянул город Батуми. В ходе выступления Эрдоган ничего не говорил о проведении референдума в Батуми. Турецкий президент упомянул Грузию и Батуми к контексте исторического прошлого. Он говорил как о дружественных странах», – пишет популярное грузинское издание «Либерал». Данную цитату перепечатало большинство грузинских изданий и тема турецких претензий «объявилась закрытой».
Армянская община отмечает, что не смотря на то, что свое скандальное заявление Эрдоган сделал еще 15 октября, до сегодняшнего дня ни один грузинский политик или государственный деятель не прокомментировал это заявление, молчит и МИД Грузии.
«Естественно, из-за заявления Эрдогана объявлять Турции войну Грузия не должна. Однако, выразить свой протест, все же стоит. В противном случае турецкая сторона, не без оснований, может счесть, что дружественный Гурджистан не против осуществления турецкого плана. Более того – может ему даже посодействовать.
А если честно, создается впечатление, что адвокаты турецких интересов в Грузии будут с пеной у рта защищать Турцию даже в тот момент, когда над государственными учреждениями в Тбилиси будет развиваться красный флаг с луной и звездой»,- пишет сайт.
17 октября стало известно, что сторонники президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в ходе организованного им митинга в Трапизоне выкрикивали оскорбительный лозунг, адресованный армянам.