20 Հոկտեմբեր 2016 - 11:34 AMT
«Սկիապարելլի» զոնդի վայրէջքը Մարսում անհաջող է անցել: Այդ մասին Եվրոպական տիեզերական ասոցիացիայի (ESA) մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ESA գործողությունների ղեկավար Անդրեա Ակոմացոն:
Վայրէջքը ծրագրված պլանով չի ընթացել, սակայն դեռ տեղեկություն չկա, թե հատկապես ինչն է եղել անհաջող վայրէջքի պատճառը: Վայրէջքից հետո ազդանշան այլևս չի ստացվել, գրում է Life.ru-ն:
Trace Gas Orbiter զոնդը, որը «ԷկզոՄարս» նախագծի երկրորդ կեսն է, դուրս է եկել Մարսի ուղեծիր և դանդաղ արգելակում է սկսել: Այն հասցրել է գրանցել այն տվյալները, որոնք դեսանտային մոդուլը փոխանցել է վայրէջքի ժամանակ: Այժմ գիտնականները կուսումնասիրեն դրանք և, հնարավոր է, կկարողանան պատասխանել, թե հատկապես ինչը սխալ գնաց:
«ԷկզոՄարսը» Եվրոպական տիեզերական գործակալության (ЕКА) և ռուսական «Ռոսկոսմոս» պետական կորպորացիայի Մարսի հետազոտման համատեղ ծրագիր է: Ծրագիրը գործարկվել է առաջին հերթին պարզելու համար թե արդյոք Մարսի վրա երբևէ կյանք եղել է և կա արդյոք հիմա:
2016-ի դեկտեմբերին Եվրոպական տիեզերական գործակալությունը (ESA) քննարկելու է ռուս-եվրոպական «ԷկզոՄարս» նախագծի ֆինանսավորումը և անհաջող վայրէջքը կարող է շատ բացասաբար անդրադառնալ համատեղ նախագծի երկրորդ փուլի իրականացման վրա, որը պետք է իրագործվի 2018-ին: Դեսանտային մոդուլի արժեքը հայտնի չէ, սակայն նախագծի համար արդեն ծախսվել է մոտ 1,2 մլրդ եվրո:

20 Октябрь 2016 - 10:05 AMT
При посадке десантного модуля «Скиапарелли» на Марс произошел сбой. Об этом на пресс-конференции Европейской космической ассоциации (ESA) заявил глава операций ESA Андреа Аккомаццо.
Модуль успешно оттормозился в плотных слоях атмосферы, а затем выпустил парашют. Последующая посадка происходила не по плану, но пока нет информации, что именно пошло не так. После приземления посадочный модуль сигналов не подавал, пишет Life.ru.
Зонд Trace Gas Orbiter, вторая половина проекта «ЭкзоМарс», вышел на расчетную эллиптическую орбиту вокруг Марса и приступил к медленному торможению. Он успел записать данные, передаваемые десантным модулем во время посадки, теперь ученые изучат их и, возможно, смогут дать ответ, что именно пошло не по плану.
«ЭкзоМарс» — совместная миссия Европейского космического агентства и Роскосмоса. Главная ее задача состоит в поиске следов жизни на Марсе. В рамках миссии запланирована отправка двух групп аппаратов, в 2016 и 2020 году. Первая пара зондов — «Скиапарелли» и Trace Gas Orbiter.
В декабре 2016 года совет Европейского космического агентства (ESA) обсудит финансирование российско-европейского проекта «ЭкзоМарс», и неудачная посадка может очень негативно повлиять на финансирование второй части совместного проекта, которая по плану должна осуществиться в 2018 году. Стоимость десантного модуля неизвестна, но его потеря бросит тень на весь проект, затраты на который уже составили более 1.2 млрд евро.