Թուրքիայի ԶՈւ Գլխավոր շտաբը հոկտեմբերի 20-ին հայտնել է երկրում արգելված Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) 21 անդամի ոչնչացման մասին երկրի հարավարևելյան Հաքքյարի գավառում:
«Հաքքյարի գավառի Չուկուրջա շրջանում գործողության ժամանակ ՔԱԿ 21 անդամ է սպանվել, չեզոքացվել է զինյալների 2 անօդաչու սարք: Բախումներում սպանվել է բանակի 2 զինվոր, ևս 5-ը վիրավորվել է»,-ասվում է պաշտոնական հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նշվում է, որ շարունակվող գործողությանը մասնակցում է նաև մարտական ավիացիան: Ավիահարվածների արդյունքում սպանվել է 10 քուրդ զինյալ:
ՔԱԿ հետ Թուրքիայի հակամարտությունը շարունակվում է արդեն մոտ 30 տարի, այն մոտ 40.000 մարդու կյանք է խլել: ՔԱԿ-ը քրդական կազմակերպություն է, որի հիմնական նպատակն է զինված պայքարի միջոցով Թուրքիայի հարավ-արևելյան, Իրաքի հյուսիսային, Իրանի հյուսիս-արևմտյան և Սիրիայի հյուսիս-արևելյան տարածքներում հիմնել քրդական անկախ պետություն: Թուրք-քրդական հարաբերությունների սրման հերթական փուլը սկսվել է 2015-ի ամռանը:

Генштаб ВС Турции 20 октября сообщил о ликвидации 21 члена запрещенной в стране Рабочей партии Курдистана (РПК) в провинции Хаккари на юго-востоке Турции.
«В ходе операции в районе Чукурджа провинции Хаккари уничтожен 21 член сепаратистской террористической организации (РПК). Нейтрализовано два беспилотника террористов. В столкновениях погибли двое и ранены пятеро наших боевых товарищей», — говорится в сообщении турецкого военного ведомства, передает РИА Новости. Отмечается, что в операции, которая в настоящее время продолжается, участвует боевая авиация. В результате авиаударов уничтожены 10 курдских повстанцев.
После возобновления в Турции в июле 2015 года вооруженного конфликта с РПК в столкновениях с курдскими повстанцами погибли более 700 военных и полицейских. Генштаб Турции сообщил об уничтожении за этот период около 7 тысяч курдских повстанцев.