Wikileaks-ը հրապարակել է Ջոն Պոդեստայի նամակների հերթական մասը, որը գլխավորել է Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահության թեկնածու Հիլարի Քլինթոնի նախընտրական շտաբը, որտեղ ասվում է, որ նախընտրական արշավի շրջանակում քննարկվել է «ցեղասպանություն» եզրույթի օգտագործման նպատակահարմարությունը Հայոց ցեղասպանության մասին խոսելիս:
Արտաքին քաղաքական հարցերի գծով Քլինթոնի գլխավոր խորհրդական Ջեք Սալիվանի Պոդեստային հասցեագրված նամակում, որը թվագրված է 2015-ի ապրիլի 19-ով, արծարծվում է Հայոց ցեղասպանության թեման, իսկ ինքը Սալիվանը կիրառում է այդ տերմինը:
Նամակում մասնավորապես ասվում է.
«Ուրբաթ օրը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցն է: Ենթադրում եմ, որ հայ համայնքն ակնկալելու է որևէ հայտարարություն կամ ազդանշան այն մասին, թե արդյոք Քլինթոնը կօգտագործի «ցեղասպանություն» եզրույթը, եթե նախագահ ընտրվի:
Որպես սենատոր և թեկնածու, նրա կարծիքը միանշանակ էր ցեղասպանության ճանաչման հարցում: Պետքարտուղարի պաշտոնում նա չի օգտագործել «ցեղասպանություն» եզրույթը, այլ ավելի շատ կենտրոնացել է Թուրքիայի և Հայաստանի հաշտեցման հնարավորության վրա:
Սպիտակ տունը ջանադրաբար խուսափել է «ցեղասպանություն» եզրույթն օգտագործել: Այժմ ներքին բանավեճ է գնում այդ իրողությունը փոխելու շուրջ` հաշվի առնելով 100-րդ տարելիցը: Սակայն, ամենայն հավանականությամբ, ոչինչ չի փոխվի:
Երկու հարց կա. բոլորը համաձայն են, որ նա որդեգրի այն դիրքորոշումը, որն ունեցել է որպես թեկնածու և սենատոր, նույնիսկ եթե չի ընդունել դա պետքարտուղարի պաշտոնում: Բոլորը համաձայն են, որ մենք պետք է սպասենք, մինչև որ մեզ հարցնեն` ձեռնպահ մնալով նախաձեռնող քայլերից:
Կներեք, որ անհանգստացնում եմ ձեզ բոլորիդ այդ հարցով, սակայն այն կարևոր է ամերիկահայերի համար»:
Պոդեստան կարճ է պատասխանել նամակին. «Մեջբերեք Հռոմի պապին»:
Սա կարող է հղում լինել Հռոմի պապի 1915-ի ապրիլի 12-ի պատարագին Վատիկանի Սբ Պետրոսի տաճարում ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի, երբ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը հայերի զանգվածային սպանություններն Օսմանյան կայսրությունում անվանեց «20 դարի առաջին ցեղասպանություն»:

20 Октябрь 2016 - 14:51 AMT
Wikileaks: Штаб Клинтон обсуждал, назвать ли Геноцид армян геноцидом в преддверии 100-летней годовщины трагедии
Организация WikiLeaks обнародовала очередную часть писем Джона Подесты, возглавляющего избирательный штаб кандидата в президенты США от Демократической партии Хиллари Клинтон, в которых в рамках предвыборной кампании обсуждается возможность использования термина «геноцид» в отношении Геноцида армян 1915 года в Османской империи.
В письме главного советника Клинтон по внешнеполитическим вопросам Джека Салливана, адресованного Подесте и датированного 19 апреля 2015 года (перед 100-летней годовщиной Геноцида армян), затронута тема Геноцида армян, а сам Салливан изпользует этот термин.
«В пятницу 100-летняя годовщина Геноцида армян. Предполагаю, что армянская община будет ждать какого-либо заявления или сигнала о том, назовет ли она (Хиллари Клинтон) события словом «геноцид», если будет избрана на пост президента.
Как сенатор и кандидат, она была однозначна в признании геноцида. Будучи Госсекретарем, она не использовала термин «геноцид», а скорее была сосредоточена на будущем примирении между Турцией и Арменией.
Белый дом старательно избегал использования слова «геноцид». Сейчас идет внутренняя дискуссия о том, чтобы изменить положение вещей, учитывая, что это 100-летний юбилей. Но, по всей вероятности, ничего не изменится.
Два вопроса:Все согласны, что она должна принять позицию, которой придерживалась в качестве сенатора и кандидата, даже если и не придерживалась ее в качестве Госсекретаря? Все согласны, что мы должны подождать, пока нас не спросят, воздерживаясь от инициативных шагов?
Извините за то, что я всех вас беспокою по этому вопросу, но он важен для американских армян».
В ответ на это письмо Подеста ответил коротко: «Цитируйте Папу Римского».
Этот ответ может означать отсылку к литургии,прошедшей 12 апреля 2015 года в Соборе Св. Петра в Ватикане в память жертв Геноцида армян, когда Папа Римский Франциск назвал массовые убийствс армян в Османской Турции «первым геноцидом 20-го века».
«Необходимо помнить о бескрайней и безумной трагедии – Геноциде армян, потому что там, где нет памяти, зло не позволит ранам зажить. Скрывать преступление – значит позволить ране кровоточить», – сказал Папа Франциск.