21 Հոկտեմբեր 2016 - 07:59 AMT
Սիրիան հայտարարել է, որ մտադիր է խոցել Թուրքիայի ՌՕՈւ ինքնաթիռները, եթե դրանք հայտնվեն երկրի օդային տարածքում: Այդ մասին հայտնում է Սիրիայի պաշտպանության նախարարությունն իր պաշտոնակսն կայքում:
Հրապարակված հայտարարության մեջ ասվում է, որ Սիրիայի զինվորականները բողոք են հայտնել ավիացիոն հարվածների դեմ, որոնք, ըստ Դամասկոսի, թուրքական կողմն իրականացնում է Սիրիայի տարածքում:
«Թուրքիայի ռազմական ինքնաթիռների կողմից Սիրիայի օդային տարածքի խախտման ցանկացած փորձ հակազդեցություն կստանա, ինքնաթիռները կխոցվեն ցանկացած մատչելի միջոցներով»,-ասվում է հայտարարության մեջ, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայի ՌՕՈւ-ն գրոհել են քրդական զինյալ կազմավորումների դիրքերը Հալեպ գավառի Իմ Հուշ և Իմ Քուրա գյուղերում:

21 Октябрь 2016 - 07:36 AMT
Сирийские военные заявили о намерении сбивать самолеты ВВС Турции, в случае если те вторгнутся в воздушное пространство страны. Об этом сообщает Министерство обороны Сирии на своем официальном сайте.
В опубликованном заявлении сирийские военные выразили протест против авиационных ударов, которые, по данным Дамаска, совершаются турецкой стороной по целям на территории Сирии.
«Любая попытка повторного нарушения сирийского воздушного пространства турецкими военными самолетами получит отпор, и они будут сбиты любыми доступными средствами», — говорится в заявлении, передает РБК.
В ночь на 20 октября Турция и поддерживаемые ею отряды сирийской оппозиции провели операцию на севере Сирии. Военные нанесли авиаудары по населенным пунктам Хессаджек, Вардия и Хесья, в которых, по данным турецких военных, находятся формирования курдов. В Дамаске действия Анкары назвали «наглой агрессией».