Հոկտեմբերի 20-ին Wikileaks-ը նյութեր է հրապարակել, որոնցից պարզ է դարձել, որ Google-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Էրիկ Շմիդտն աշխատում է ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Հիլարի Քլինթոնի թիմի հետ:
Դռե 2016-ի ամռանը Wikileaks-ի հիմնադիրը հայտարարել էր, որ սկզբից Google-ը գործարքի մեջ էր մտել Բարաք Օբամայի աշխատակազմի հետ` ընկերության ղեկավարները վերջին 4 տարում ամեն շաբաթ այցելել են Սպիտակ տուն: «Այժ, Google-ն անմիջական ներգրավվածություն ունի Հիլարի Քլինթոնի նախընտրական արշավում: Շմիդտը գլխավորել է ընկերությունը, որը մշակել է Հիլարիի ընտրարշավի թվային ուղեկցությունը»,-ասել է Ջուլիան Ասանժը միջազգային մեդիաֆորումում` տեսակապի դուրս գալով Լոնդոնում Էկվադորի դեսպանությունից:
Ըստ Վարքագծային հետազոտությունների ամերիկյան ինստիտուտի հոգեբանների, Google որոնողական համակարգը կարող էր ազդել ԱՄՆ ավելի քան 3 մլն ընտրողի կարծիքի վրա հօգուտ Քլինթոնի:
Wikileaks-ի բացահայտումը շատ նման է ամերիկյան հայտնի «Թղթե տնակը» սերիալի սյուժեին: 4-րդ եթերաշրջանի (2016թ.) սյուժեով քաղաքական գործիչ Ուիլյամ Քոնվեյը, որը գլխավոր հերոս Ֆրենկ Անդերվուդի հակառակորդն է, կաշառում է գնդապետ Pollyhop-ին, որպեսզի նա հետևի ընտրողներին:
Հատկանշական է, որ Բո Ուիլիմոնը` «Թղթե տնակի» սցենարիստը, քաղաքական փորձ ունի: Նա աշխատել է նաև Հիլարի Քլինթոնի հետ 2000թ., երբ վերջինս հավակնում էր սենատորի պաշտոնին Նյու Յորքից:
Հարց է առաջանում` կարող էր Ուիլիմոնը, որը ժամանակին աշխատել է Քլինթոնի հետ, տեղափոխել իրական իրադարձությունները սերիալ, և հակառակը:
Ուիլիմոնը, հենվելով սեփական փորձի վրա, գրել է «Ֆարրագուտ Նորթ» պիեսը, որով նկարահանվել է Ջորջ Քլունիի «Մարտյան իդեր» ֆիլմը: Ֆիլմի ստեղծման պատմությունը սկսվում է 2014-ին, երբ Ուիլիմոնը, որն ավարտել էր աշխատանքը նախագահության թեկնածու Հովարդ Դինի Այովայի ընտրական շտաբում, գրեց պիեսի սևագիր տարբերակը: Ուիլիմոնը պիես է գրել քաղաքական ինտրիգների և դավաճանության մասին` ելնելով սեփական փորձից: Ուիլիմոնը նախընտրական շտաբերում աշխատանքի մեծ փորձ ունի:
«Թղթե տնակի» հերոսը` Դեմոկրատական կուսակցության անդամ, հավակնոտ կոնգրեսական Ֆրենկ Անդերվուդն իրեն պետքարտուղար դարձնելու խոստմանն ի պատասխան օգնում է Գարեթ Ուոքերին ԱՄՆ նախագահ դառնալ: Սակայն ընտրություներից հետո նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Լինդա Վասկեզը հայտնում է Անդերվուդին, որ նա չի ստանա պաշտոնը: Վրդովված դավաճանությունից` Ֆրենկն ու նրա կինը պատրաստ են ցանկացած քայլի վրեժխնդիր լինելու համար նորընտիր նախագահից:

20 октября организация Wikileaks опубликовала материалы, из которых стало известно, что председатель совета директоров Google Эрик Шмидт напрямую работает с командой кандидата на пост президента США Хиллари Клинтон.
Еще летом 2016-о основатель Wikileaks заявлял, что сначала у Google была сделка с администрацией Барака Обамы, главы компании наносили визиты в Белый дом каждую неделю на протяжении последних четырех лет.
«Сейчас Google напрямую вовлечена в президентскую кампанию Хиллари Клинтон. Эрик Шмидт возглавил компанию, которая разрабатывала цифровое сопровождение кампании Хиллари», — сказал Джулиан Ассанж по видеосвязи из посольства Эквадора в Лондоне, выступая на международном медиафоруме.
По мнению психологов Американского института поведенческих исследований, поисковая система Google могла повлиять на голосование в пользу Клинтон более трех миллионов избирателей.
Разоблачение Wikileaks один в один перекликается с сюжетной линией известного американского сериала «Карточный домик». По сюжету 4 сезона «Карточного домика» (2016), политик – Уильям Конвэй, соперник главного героя – Фрэнка Андервуда, подкупает поисковик Pollyhop, чтобы он следил за избирателями.
Примечательно, что Бо Уиллимон, сценарист «Карточного домика», имеет опыт участия в политике. Помимо многих других кампаний, он работал с Хиллари Клинтон в 2000 году, когда она избиралась на пост сенатора от штата Нью-Йорк.
Возникает вопрос, мог Уиллимон, работавший некогда с Клинтон, перенести реальные события в сериал, или же наоборот.
Стоит отметить, что Уиллимон, основываясь на собственном опыте, написал пьесу «Фаррагут-Норт», по которому был снят фильм Джорджа Клуни «Мартовские иды».
История создания «Мартовских ид» началась летом 2004 года, когда Уиллимон, закончивший работать в айовском штабе предвыборной кампании кандидата в президенты Говарда Дина набросал черновой вариант пьесы «Фаррагут-Норт». Уиллимон написал пьесу о политических интригах и предательстве, основываясь на собственном опыте.
Герой «Карточного домика» – амбициозный конгрессмен от Демократической партии Фрэнк Андервуд в обмен на обещание сделать его госсекретарём помогает Гаррету Уокеру стать президентом США. Однако после выборов глава администрации президента Линда Васкез сообщает Андервуду, что он не получит должность. Взбешенные предательством Фрэнк и его жена готовы пойти на всё, чтобы отомстить новоиспечённому президенту.