Ձեռնարկված դիվերսիոն ներփաթանցման փորձերը Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների սաբոտաժ է Ադրբեջանը ցույց է տալիս իր իրական դեպքը: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ խոսելով ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան և հարավային ուղղություններում հակառակորդի կողմից ձեռնարկված դիվերսիոն ներփաթանցման փորձերի մասին:
«Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների սաբոտաժ է, արհամարհանք և մերժում է ԱՄՆ պետքարտուղար Քերիի և Ռուսաստանի նախագահ Պուտինի միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների»,- նշել է նա, մեջբերում է Panorama.am-ը:
Շարմազանովի խոսքով՝ միջազգային հանրությունը, առաջին հերթին համանախագահ երկրները պետք է ամեն ինչ անեն, որպեսզի Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններն իրականություն դառնան, որպեսզի Ադրբեջանն այլևս նման հանցագործ գործունեությամբ չզբաղվի:
Հարցին, թե նման դեպքում ի՞նչ պետք է անի հայկական կողմը, ԱԺ փոխնախագահն ասել է . «Հայկական կողմն իր քայլը երեկ գիշեր շատ լավ կատարել է. ինչը խոսում է կարևորագույնի մասին, որ մեր զինված ուժերն իրենց վրա դրած պարտավորությունն իրականացնում են բարձր մակարդակով, իսկ Ադրբեջանը խճճվել է, ձախողվել, այսինքն այլ ելք չի մնում»:

21 Октябрь 2016 - 11:21 AMT
Попытки диверсии ВС Азербайджана, говорят о том, что Баку игнорирует и отказываетя от договоренностей, достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге. Об этом 21 октября заявил журналистам в Национальном Собрании Армении вице-спикер парламента РА Эдуард Шармазанов, коснувшись предпринятых в ночь на 21-е октября попыток диверсии ВС Азербайджана.
20 октября в период между 23:00 и 23:30 по ереванскому времен на восточном и южном направлениях линии соприкосновения карабахско-азербайджанских войск ВС Азербайджана предприняли попытки диверсионного проникновения, сообщает пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР).Передовые подразделения Армии обороны НКР своевременно пресекли попытки продвижения азербайджанских спецназовцев, противник, неся потери, отступил на исходные позиции. Отмечается, что при отражении диверсии ВС Азербайджана Армия обороны НКР потерь не понесла.
«Это саботаж достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей, игнорирование и отказ от договоренностей, достигнутых при посредничестве госсекретаря США Джона Керри и президента РФ Владимира Путина», – отметил Шармазанов, передает Panorama.am.
По словам вице-спикера парламента Армении, международное сообщество, в первую очередь, страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ должны сделать все возможное, чтобы достигнутые на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренности стали реальностью, чтобы Азербайджан более не занимался подобной преступной деятельностью.
При этом Шармазанов подчеркнул, что армянская сторона минувшей ночью (с 20-го на 21-е октября – ред.) «прекрасно выполнила свою задачу».