21 Հոկտեմբեր 2016 - 12:35 AMT
ՄԱԿ մարդու իրավունքների գծով գերագույն հանձնակատար Զեյդ Ռահադ ալ Հուսեյնը կարծում է, որ իրավիճակը Հալեպում պետք է քննել Միջազգային քրեական դատարանում:
«Իրավիճակը պետք է շտապ փոխանցվի Միջազգայինն քրեական դատարան: Հակամարտության բոլոր կողմերը պետք է իմանան, որ հաշվետու կլինեն միջազգային հանցագործությունների համար, որոնք կատարում են»,-ասել է ՄԱԿ հանձնակատարը: Այդ տեսակետին կողմ է արտահայտվել նաև Սիրիայում մարդու իրավունքների խախտումների հետաքննության գծով ՄԱԿ հանձնակատար Պաուլու Սերժիու Պինեյրուն:
«Ռազմական հանցագործություններ կատարողները միայն այն ժամանակ կդադարեն խախտել պատերազմի օրենքները, երբ հասկանան, որ պատասխանատվության են ենթարկվելու: Ուստի Սիրիայում հակամարտության փոխանցումը Միջազգային քրեական դատարանի կամ այլ միջազգային դատական մեխանիզմի քննարկմանն անհրաժեշտ է հակամարտությունը հանգուցալուծելու համար»,-ասել է նա, հայտնում է «Կոմերսանտը»:
Հոկտեմբերի 20-ից Հալեպում մարդասիրական հրադադար է. ռուսական զինուժը և Սիրիայի կառավարական զորքերը որոշել են դադարեցնել ռմբակոծությունները՝ թույլ տալով խաղաղ բնակչությանը դուրս գալ պատերազմական գոտուց: Հոկտեմբերի 21-ին նախատեսված է ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի հատուկ նստաշրջանը` նվիրված Սիրիային: Հոկտեմբերի 18-ի առավոտյան ժամը 10-ից դադարեցվել են ռուսական ավիացիայի և սիրիական օդուժի հարվածները Հալեպի շրջանում: Այդ մասին լրագրողներին է հայտարարել ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն: «Հումանիտար դադարը» կսկսի գործել սիրիական Հալեպում հոկտեմբերի 20-ի առավոտյան, հնարավորություն տալու համար դուրս գալ քաղաքից ինչպես գրոհայիններին, այնպես էլ խաղաղ բնակիչներին: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ Գլխավոր շտաբի օպերատիվ վարչության պետ գեներալ-լեյտենանտ Սերգեյ Ռուդսկոյը:

21 Октябрь 2016 - 12:05 AMT
Верховный комиссар ООН по правам человека Зейд Раад аль-Хусейн считает, что вопрос о ситуации в Алеппо должен рассмотреть Международный уголовный суд (МУС).
«Ситуация должна быть срочно передана в Международный уголовный суд. Все стороны этого конфликта должны знать, что они будут подотчетны за международные преступления, которые они совершают»,— сказал верховный комиссар ООН. За рассмотрение ситуации в Алеппо в МУС высказался также председатель Комиссии ООН по расследованию нарушений прав человека в Сирии Паулу Сержиу Пинейру.
«Те, кто совершает военные преступления, преступления против человечности, прекратят нарушать законы войны только тогда, когда они поймут, что будут привлечены к ответственности. Поэтому передача конфликта в Сирии в МУС или в другой специальный международный судебный механизм необходима для разрешения этого конфликта»,— заявил он, пишет «Коммесрант».
21 октября состоится специальная сессия Совета ООН по правам человека, посвященная ситуации в Сирии.
18 октября российская авиация и сирийские правительственные войска прекратили бомбардировки сирийской провинции Алеппо. Досрочное перемирие введено в одностороннем порядке, чтобы дать возможность мирным жителям и боевикам покинуть город.