21 Հոկտեմբեր 2016 - 13:24 AMT
ՄԱԿ-ը հետաձգել է վիրավորների և հիվանդների տարհանումը Հալեպի արևելյան մասից անվտանգության երաշխիքների բացակայության պատճառով:
ՄԱԿ-ում սակայն չեն հրաժարվել հումանիտար միջանցքներով հիվանդներին և վիրավորներին դուրս բերելու, ինչպես նաև սնունդ և օգնություն հասցնելու մտադրությունից: ՄԱԿ-ը մտադիր է այդ գործողություններն անցկացնել երրորդ և չորրորդ օրերին, սակայն դեռևս սպասում է անվտանգության երաշխիքների տրամադրմանը: Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ հումանիտար ներկայացուցիչ Յենս Լերկեն:
ՄԱԿ-ի ժնևյան կենտրոնակայանում Սիրիայի մշտական ներկայացուցիչ Հուսամ Աալան իր հերթին հայտարարել է, որ իշխանությունները դեռ 2 օր առաջ էին տարհանման պայմաններն ապահովել: Նա հավելել է, որ կառավարությունը ավտոբուսներ և «շտապ օգնության» մեքենաներ է պատրաստել, սակայն, տարհանումը չի սկսվում գրոհայինների պատճառով, որոնք գնադկոծում են հումանիտար միջանցքները, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ զինյալ խմբավորումները թույլ չեն տալիս խաղաղ բնակիչներին հեռանալ Հալեպի արևելյան շրջաններից: Այդ մասին հայտնել են սիրիական ընտանիքի անդամները, որոնք կարողացել են գիշերն անցնել Բուստան էլ Քասր միջանցքով, որը կառավարական զորքերի պաշտպանության տակ է:«Ջեբհաթ ան Նուսրայի» գրոհայինները սպառնում են գնդակահարել այն բնակիչներին, որոնք կցանկանան դուրս գալ հումանիտար միջանցքներով:
Հոկտեմբերի 20-ից Հալեպում մարդասիրական հրադադար է. ռուսական զինուժը և Սիրիայի կառավարական զորքերը որոշել են դադարեցնել ռմբակոծությունները՝ թույլ տալով խաղաղ բնակչությանը դուրս գալ պատերազմական գոտուց: Հոկտեմբերի 21-ին նախատեսված է ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի հատուկ նստաշրջանը` նվիրված Սիրիային: Հոկտեմբերի 18-ի առավոտյան ժամը 10-ից դադարեցվել են ռուսական ավիացիայի և սիրիական օդուժի հարվածները Հալեպի շրջանում: Այդ մասին լրագրողներին է հայտարարել ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն: «Հումանիտար դադարը» կսկսի գործել սիրիական Հալեպում հոկտեմբերի 20-ի առավոտյան, հնարավորություն տալու համար դուրս գալ քաղաքից ինչպես գրոհայիններին, այնպես էլ խաղաղ բնակիչներին: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ Գլխավոր շտաբի օպերատիվ վարչության պետ գեներալ-լեյտենանտ Սերգեյ Ռուդսկոյը:

21 Октябрь 2016 - 12:40 AMT
В ООН отложили медицинскую эвакуацию из восточной части Алеппо из-за отсутствия гарантий безопасности.
В ООН все еще намерены использовать объявленные в Алеппо «гуманитарные паузы» для эвакуации больных и раненых, а также для доставки питания и помощи. ООН хочет провести их на третий и четвертый день, но все еще ожидает гарантий безопасности, заявил гуманитарный представитель Йенс Лерке.
Постоянный представитель Сирии при женевской штаб-квартире ООН Хуссам Аала, в свою очередь, заявил, что власти дали зеленый свет ООН для проведения эвакуации еще два дня назад. Он добавил, что у правительства наготове автобусы и машины скорой помощи, но эвакуация не начинается из-за боевиков, обстреливающих гуманитарные коридоры и пропускные пункты, передает РБК.
В день объявления «гуманитарной паузы» Минобороны России транслировало по веб-камере происходящее в двух основных гуманитарных коридорах в режиме реального времени. Когда операция по выводу гражданских лиц из Алеппо была в разгаре, президент России Владимир Путин поручил Минобороны продлить «гуманитарную паузу» еще на сутки.
Российские Воздушно-космические силы и сирийские правительственные войска перестали наносить авиаудары по городу 18 октября.
Ситуация в восточной части Алеппо обострилась после срыва перемирия, о котором Россия и США договорились 9 сентября. В середине сентября в Алеппо был обстрелян гуманитарный конвой ООН и сирийского отделения общества Красного Полумесяца. В октябре представители повстанцев и активисты неоднократно сообщали об авиаударах по объектам социальной инфраструктуры, в том числе школам и больницам.