Թուրքիան, որը զինվորականներին Իրաք է գործուղել, փորձում է ընդլայնել իր ազդեցությունը, ոչ թե հաղթել «Իսլամական պետության» ահաբեկիչներին: Այդ մասին հոկտեմբերի 22-ին հայտարարել է Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ Աբադին:
Թուրքիայի և Իրաքի հարաբերությունները լարվեցին 2015-ի ավարտին, երբ թուրք զինվորականները ներխուժեցին Իրաք ԻՊ դեմ պայքարելու պատրվակով: Թուրքական իշխանությունները հայտարարել են, որ երկրի զինվորականները կմասնակցեն Մոսուլի ազատագրմանը, սակայն Իրաքի իշխանությունները պնդում են, որ համաձայնություն չեն տվել:
«Թուրքիան պայքարում է ոչ թե ԻՊ դեմ, այլ հանուն իր շահերի և ազդեցության ընդլայնման»,-ասել է Ալ Աբադին Բաղդադում կայացած իսլամական համաժողովում:
Ըստ վարչապետի, թուրք իշխանություններն անցյալում չեն արձագանքել, երբ նրանցից օգնություն են խնդրել, իսկ այժմ զինվորականների են ուղարկում և սպառնում են, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հայտարարել էր, որ Թուրքիային թույլտվություն հարկավոր չէ Մոսուլի ռազմական գործողությանը միանալու համար: Ըստ նրա, ԻՊ-ն սպառնում է Թուրքիային և Թուրքիայի պարտականությունն է միջոցներ ձեռնարկել կանխելու համար հնարավոր գրոհը ԻՊ կողմից, օգնելու հարևան Իրաքին ու Սիրիային: Նա հայտարարել է, թե Թուրքիային թույլտվություն հարկավոր չէ ռազմական գործողությանը միանալու համար:

22 Октябрь 2016 - 10:13 AMT
Турция, отправляя военных на территорию Ирака, пытается расширить свое влияние, а не побороть террористов группировки «Исламское государство» (ИГ). Об этом 22 октября заявил иракский премьер-министр Хайдер аль-Абади.
Отношения Турции и Ирака вошли в напряженную фазу после ввода турецких военных в Ирак в конце 2015 года под предлогом помощи в борьбе с ИГ. Турецкие власти заявили, что их военные будут участвовать в операции по освобождению города Мосул на севере Ирака, однако иракские власти утверждают, что не давали свое согласие. «Турция не борется с ИГ, она борется ради своих интересов и расширения влияния», — сказал аль-Абади на исламском форуме в Багдаде.
По словам премьера, турецкие власти в прошлом не реагировали, когда их просили о помощи, а теперь отправляют своих военных и выступают с угрозами, передает РИА Новости.
Ранее сообщалось, что попытку урегулировать конфликт предпринимают США. 21 октября глава Пентагона Эштон Картер заявил, что Ирак и Турция достигли предварительного согласия о рамках участия Турции в военных действиях против ИГ. Пресс-атташе иракского правительства Саад аль-Худайси позднее сказал, что никакие конкретные договоренности пока не достигнуты.
Операция против ИГ в районе Мосула началась в ночь на 17 октября. Иракские военные рассчитывают освободить город, ставший главным оплотом ИГ после захвата в 2014 году, за несколько недель. В операции участвует возглавляемая США международная коалиция, а также отряды ополчения и курдские вооруженные силы.