24 Հոկտեմբեր 2016 - 06:51 AMT
Վրաստանում անհայտ անձինք փորձել են ներխուժել Կրծանիսիում գտնվող ՆԱՏՕ-ի ուսումնական կենտրոն: Պաեկայինները մի քանի անգամ կոչ են արել նրանց հեռանալ տարածքից, որին նրանք չեն ենթարկվել: Դրանից հետո նրանց ուղղությամբ կրակ է բացվել, հարձակվողներից մեկը սպանվել է: Սկսվել է հետաքննություն, որը վարում է ռազմական ոստիկանությունը, հայտնում է «Գրուզիա օնլայնը» Վրաստանի ՊՆ մամուլի ծառայության վրա հղումով:
2015-ի օգոստոսի 27-ին Վրաստանում` «Կրծանիսի» ազգային ուսումնական կենտրոնի տարածքում բացվել է Վրաստանի և ՆԱՏՕ-ի համատեղ ուսումնական կենտրոնը, բացմանը մասնակցել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը:
Սպանվածի ինքնությունը չի բացահայտվել:
«Հոկտեմբերի 23-ին 03:30-ին մոտ արձանագրվել է անհայտ անձանց ներխուժման փորձ Զորավարժությունների հրամանատարության և ռազմական կրթության աջակցության «Կրծանիսի» կենտրոնի տարածք: Կողմնակի անձինք չեն ենթարկվել ժամապահի զգուշացմանը և հարձակվել են նրա վրա, որից հետո նա դիմել է կանոնակարգով նախատեսված գործողությունների և կասեցրել է զինված անձանց մուտքը կենտրոնի տարածք: Վրաստանի ՊՆ ռազմական ոստիկանության դեպարտամենտի աշխատակիցները դեպքի վայրի զննության արդյունքում հայտնաբերել են հարձակվողներից մեկի դին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Քննությունը հարուցվել է Վրաստանի ՔՕ 116 հոդվածի 1-ին մասով:
Ավելի վաղ Մոսկվան հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ի շահերից բխող ռազմական ենթակառուցվածքի տեղակայումը Վրաստանում սպառնալիք կստեղծի կայունությանն Անդրկովկասում: Վրաստանում նաև գործում է ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին համապատասխանող լեռնային հրաձիգների հենակետը Սաչխերեում:

24 Октябрь 2016 - 06:59 AMT
23 октября в Крцанисский учебный центр в Грузии проникли несколько неизвестных лиц. Охрана несколько раз призвала их покинуть территорию, чему они не подчинились. После этого по ним был открыт огонь на поражение. На территории центра найден труп одного из вторгшихся. Начато расследование, которое ведет военная полиция, сообщает Apsny.ge со ссылкой на Минобороны Грузии.
Тело погибшего в настоящее время находится в Национально бюро экспертизы им. Самхараули. Тело будет идентифицировано через несколько часов.
«23 октября, около 03:30 зафиксирован факт вторжения посторонних лиц на территорию центра поддержки Командования по учениям и вооруженному образованию «Крцаниси». Несколько посторонних лиц, не подчинились словесному предупреждению находящемуся в наряде часовому и напали на него, после чего караульный осуществил предполагаемые уставом действия и пресек вторжение на территорию центра.
Сотрудники Департамента военной полиции Минобороны во время осмотра территории обнаружили труп одного из нападавших.
Дело под надзором Главной прокуратуры расследует Департамент военной полиции Минобороны. Следствие ведется по 1-й части статьи 116 УК Грузии», – говорится в заявлении ведомства.
В августе 2016 года в Грузии открылся учебно-тренировочный центр НАТО. Он представляет «комплекс центров», который объединятт несколько учебно-тактических районов – Крцанисский национальный учебный центр в Тбилиси и объекты военной базы Вазиани, включая тактическое поле и стрельбище.