24 Հոկտեմբեր 2016 - 09:25 AMT
ՌԴ հետախուզության նախկին պետ. ԼՂ վերաբերյալ պայմանագրի կնքումը խափանվեց Հեյդար Ալիևի շրջապատի պատճառով
Ղարաբաղի գծով խաղաղ պայմանագիրը ձախողվել է Հեյդար Ալիևի շրջապատի պատճառով, որը չէր ցանկանում տարածքներ զիջել: Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի Արտաքին հետախուզության ծառայության նախկին տնօրեն, այժմ Պրիմակովի անվան համաշխարհային տնտեսության և միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի առաջատար փորձագետ Վյաչեսլավ Տրուբնիկովը, հայտնում է BaltNews.lv-ն:
«Ես 4 տարի մասնակցել եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքներին, որը քննարկում էր Մերձդնեստրի և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցերը: Դա շատ դժվար էր: Սակայն Ղարաբաղի մասով իմ օրոք դրական իրավիճակ էր: Հանգուցյալ Հեյդար Ալիևն ու ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, այդ թվում նաև Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարությունը, շատ ճիշտ էին ամեն ինչ ընկալում: 2000-ի ապրիլին մենք հանդիպեցինք Ֆլորիդայի նահանգի Քի Ուեսթում»,-ասել է Տրուբնիկովը:
«Մենք գտել էինք բանաձևը. Արժույթի միջազգային հիմնադրամի միջոցներով հնարավոր կլիներ միջանցք ապահովել Ադրբեջանի համար դեպի հարավ, և Հայաստանից մինչև Ստեփանակերտ: Սակայն Հեյդար Ալիևը…Նա սկզբում ոչ ոքի չէր ասում, իսկ երբ պատմեց իր մերձավոր պաշտոնյաներին, նրանք դեմ եղան. «Ինչպե՞ս, մեր տարածքից կտորներ ենք տալու»,-ասել է նա:
Հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ բանակցություններն ընթանում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա) միջնորդությամբ: Վերջին տասնամյակում հիմնախնդրի կարգավորման համանախագահների առաջարկած մի քանի տարբերակներ մերժվել են Ադրբեջանի կողմից. վերջինը 2001 թվականի «Փարիզյան սկզբունքներն» էին, որոնք ամփոփվել էին կողմերին ներկայացված Քի Վեստի փաստաթղթում: Քի Ուէսթից հետո Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիևը հրաժարվեց ձեռքբերված պայմանավորվածություններից: Համարվում է, որ Ալիեւի վրա ուժեղ ճնշում գործադրեց նրա մերձավոր շրջապատը:

Мирный договор по Карабаху сорвался из-за нежелания окружения бывшего президента Азербайджана Гейдара Алиева делиться территориями. Об этом заявил экс-директор Службы внешней разведки России, ныне ведущий эксперт Института мировой экономики и международных отношений имени Е.М.Примакова Вячеслав Трубников, передает BaltNews.lv.
«Я в течение четырех лет был участником Минской группы Организации безопасности и сотрудничества в Европе, которая решала вопросы Приднестровья и Нагорного Карабаха. Это было очень непросто. Но по Карабаху я был в ситуации очень позитивной. Покойный Гейдар Алиев и Роберт Кочарян (экс-президент РА – ред.), плюс руководство Нагорного Карабаха, очень правильно все воспринимали. В апреле 2000 года мы встретились в Ки-Уэст, штат Флорида»,- рассказал Трубников.
«Мы нашли формулу: за деньги Международного валютного фонда можно было обеспечить коридор из Азербайджана на юг, и от Армении до Степанакерта. Но Гейдар Алиевич… Он сначала ни с кем не делился, а когда рассказал своим близким коллегам, те вздыбились: «Как, мы будем отдавать куски своей территории?»,- отметил он.
4-7 апреля 2001 года в Ки-Уэсте (штат Флорида, США) прошел самый долгий раунд переговоров по урегулированию нагорно-карабахского конфликта между президентами Армении и Азербайджана Робертом Кочаряном и Гейдаром Алиевым. Но продолжившиеся четыре дня переговоры не принесли плодов. Посредники объявили о проведении очередных переговоров в июне этого года в Женеве. После завершения переговоров в Ки-Уэст президенты Армении и Азербайджана прибыли в Вашингтон, где каждый провел личную встречу с президентом США Джорджем Бушем. Президент США объявил о намерении продолжать переговоры для достижения мира.
Сопредседатели Минской группы приняли в Ки-Уэсте совместное коммюнике, в котором заявили о намерении начать работу над «новым всеобъемлющим предложением» по урегулированию карабахского конфликта. «В ходе интенсивных четырехдневных обсуждений президенты продемонстрировали добрую волю и твердую приверженность необходимости решения конфликта на основе взаимных компромиссов», – говорилось в коммюнике.