Սիրիայի կառավարական ուժերի ուղղաթիռը ավիահարված է հասցրել ընդդիմադիր Սիրիայի ազատ բանակի դիրքերին, Մարի քաղաքի մոտ: Այդ մասին հայտնել է Թուրքիայի ԶՈւ գլխավոր շտաբը:
Սա առաջին հարվածն է, որ Սիրիայի կառավարական ուժերը հասցնում են Անկարայի աջակցությունից օգտվող ընդդիմադիր ուժերի դիրքերին Սիրիայի հյուսիսում Թուրքիայի կողմից «Եփրատի վահանը» գործողության մեկնարկից հետո:
«Սիրիական ռեժիմի ուղղաթիռը տակառային ռումբեր է նետել սիրիական ընդդիմության դիրքերի վրա Թել Նաիֆ բնակավայրի մոտ: Զոհվել է Սիրիայի ազատ բանակի 5 մարտիկ, ևս 5-ը վիրավորվել է: Դիրքերի մոտ նաև ականապատ մեքենա է պայթել, որը կառավարում էր ԻՊ անդամ մահապարտ ահաբեկիչը` զոհվել է Սիրիայի ազատ բանակի 2 մարտիկ, վիրավորվել է 21-ը, վնասվել է 7 տրանսպորտային միջոց»,-ասվում է Թուրքիայի գլխավոր շտաբի հաղորդագրության մեջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Սիրիական սահմանային Ջերաբլուս քաղաքն ԻՊ ահաբեկիչներից մաքրելուն ուղղված գործողության շրջանակներում օգոստոսի 24-ի վաղ առավոտյան կոալիցիոն ուժերի աջակցությամբ Թուրքիայի զինված ուժերի լայնամասշտաբ գործողություններ սկսեցին:
Ահաբեկիչնեի դեմ հիմնական ցամաքային գործողություններն իրականացնում են «Սիրիայի ազատ բանակ» կոչվող զինված ընդդիմության մարտիկները՝ Թուրքիայի մի քանի հարյուր հատուկջոկատայինների և հրետանային ստորաբաժանումների մասնակցությամբ: Ջերաբլուսի վերահսկողությունն արդեն իրենց ձեռքը վերցրած սիրիական զինված ընդդիմությունը Թուրքիայի համակողմանի աջակցությամբ շարժվում է դեպի Մանբիջ քաղաք, որը Սիրիայի քրդերը վերջին շրջանում կարողացել էին գրավել ԻՊ զինյալներից:

Вертолет правительственных войск Сирии нанес авиаудары по позициям оппозиционной Свободной сирийской армии (ССА) на юго-востоке от города Мари. Об этом 26 октября сообщил Генштаб Турции.
Это стало первым ударом со стороны сирийских правительственных войск по поддерживаемой Анкарой ССА с момента начала операции ВС Турции «Щит Евфрата» на севере Сирии.
«Вертолет сил сирийского режима сбросил бочковые бомбы на позиции сирийской оппозиции у селения Тель Наиф. Погибли двое бойцов ССА, еще пятеро ранены. Также у позиций ССА взорван заминированный автомобиль, управляемый смертником террористической группировки «Исламское государство», в результате погибли двое и ранен 21 боец ССА, уничтожено семь транспортных средств», — говорится в сообщении турецкого военного ведомства, пишет РИА Новости.
Отмечается, что ССА удалось взять под контроль четыре населенных пункта к юго-востоку от города Мари при поддержке ВС Турции, которые нанесли из артиллерии 99 ударов по позициям ИГ и 18 – по силам сирийских курдов. ВВС коалиции нанесли удары по позициям ИГ, уничтожив двух боевиков, одно здание и одно транспортное средство.
Армия Турции 24 августа начала операцию «Щит Евфрата» против ИГ, с участием сирийской оппозиции взяла пограничный город Джараблус на севере Сирии и продолжает наступление в юго-западном направлении. По словам президента Турции Тайипа Эрдогана, целью операции является зачистка от террористов территории размером 5 тысяч квадратных километров и создание на ней зоны безопасности для размещения беженцев.
На севере Сирии турецкие войска регулярно вступают в противоборство с отрядами курдских ополченцев, которых они считают связанными с запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана.