26 Հոկտեմբեր 2016 - 13:06 AMT
Անկարան միջոցներ կձեռնարկի, եթե իրաքյան Թալ Աֆար քաղաքում բնակվող թուրքմենների համար սպառնալիք առաջանա: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն:
Շիա աշխարհազորայինները հոկտեմբերի 25-ին հայտարարել էին, որ մտադիր են գրավել Թալ Աֆար քաղաքը, որը գտնվում է Մսուլից 50 կմ հեռավորության վրա և որտեղ թուրքմեններ են բնակվում, և կասեցնել «Իսլամական պետության» գրոհայինների փախուստը Սիրիա:
«Մենք միշտ դեմ ենք եղել միջդավանական պառակտմանը Սիրիայում և Իրաքում: Սա շատ վտանգավոր իրավիճակ է, սակայն դասեր ոչ ոք չի քաղել: Մենք տեսնում ենք, որ շիա կամավորականները փորձում են Մոսուլ մտնել: Սակայն ԻՊ դեմ պետք է պայքարեն տեղի ուժերը: Պետք է ուշադիր լինել Մոսուլում և Թալ Աֆարում էթնիկ բալանսի պահպանման հարցում: Եթե Թալ Աֆարի մեր եղբայր թուրքմենների համար վտանգ առաջանա, մենք չենք լքի նրանց և անմասն չենք մնա»,-հայտարարել է Չավուշօղլուն Անկարայում:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ իրաքյան Մոսուլը մի ժամանակ Թուրքիային էր պատկանում: «Պատմության կտրվածքով և Քիրկուկն է մերը եղել, և Մոսուլը»,-ասել է նա:
Հոկտեմբերի 17-ի վաղ առավոտյան քուրդ աշխարհազորայիններն ու Իրաքի բանակը սկսել են Մոսուլի ազատագրման գործողությունը` քաղաքը կգրոհի 30.000 զինյալ: Թուրքիան հայտարարել է, որ ևս մասնակցելու է Մոսուլի ազատագրմանը, ինչին դեմ են Իրաքի իշխանությունները: Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հայտարարել է, թե Թուրքիային թույլտվություն հարկավոր չէ ռազմական գործողությանը միանալու համար:

26 Октябрь 2016 - 12:50 AMT
Анкара примет меры, если по отношению к проживающим в иракском городе Талль-Афар туркменам возникнет угроза. Об этом заявил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу.
Шиитское ополчение заявило 25 октября о намерении захватить город Талль-Афар в 50 километрах от Мосула и пресечь бегство боевиков террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) в Сирию, пишет РИА Новости.
«Мы всегда выступали против межконфессиональной розни в Сирии и Ираке. Это очень опасная ситуация, но уроков никто не извлек. Мы видим, что шиитское ополчение пытается войти в Мосул. Но с ИГ должны бороться местные силы. Нужно внимательно относиться к этническому балансу в Мосуле и Талль-Афаре. Если по отношению к нашим братьям-туркменам в Талль-Афаре возникнет угроза, мы не бросим их и не останемся безучастными», — заявил Чавушоглу на пресс-конференции в Анкаре.
Наземная фаза операции по освобождению Мосула от террористов ИГ, захвативших его в 2014 году, началась на рассвете 17 октября. В наступлении принимают участие около 60 тысяч солдат иракской армии, местное ополчение, курдские силы пешмерга, а также ВВС международной коалиции во главе с США. Им противостоят по разным оценками от пяти до шести тысяч террористов. Мосул — второй по величине город Ирака, оплот и неофициальная столица иракских территорий, подконтрольных террористической группировке «Исламское государство».