Հայաստանն ու Ռուսաստանը ՀՀ ԶՈւ Տ-72 հիմնական մարտական տանկերի արդիականացման լայնածավալ ծրագիր են սկսել: Տանկերը կհասցվեն Տ-72Բ4 մակարդակին` այդ տանկերով են մասնակից թիմերը հանդես գալիս «Տանկային բիաթլոնում»:
Ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ-ն մտադիր էր իր տանկերի արդիականացման պայմանագիր կնքել լեհական Bumar Łabędy ընկերության հետ PT-72U ծրագրով:84 տանկի արդիականացման պայամանագրով Երևանը $100 մլն պետք է վճարեր:
Ինչպես ասել է ՀՀ ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը, տանկերի արդիականացման աշխատանքներն արդեն սկսվել են: Ըստ նրա, տանկերի ընդհանուր քանակն ու աշխատանքի ավարտի վերջնաժամկետը հստակեցված չեն, հայտնում է «Իզվեստիան»:
Ըստ «Իզվեստիայի» աղբյուրի, խոսքը տասնյակ տանկերի մասին է: Տ-72Բ4-ն ավելի լավ մանևրային բնութագրեր և մարտական ցուցանիշներ ունի: Հիմնական աշխատանքները կատարվում են Հայաստանում, ինչը թույլ է տալիս հայկական կողմին պակաս ծախսատար դարձնել գործընթացը, հետևաբար ավելի շատ տանկեր արդիականացնել:
Հայկական տանկերի շարժիչի հզորությունը կհասցվի 1130լ/վ, առանց վնասելու ռեսուրսը, ինչը հնարավոր է դարձել սառեցման համակարգի կատարելագործման շնորհիվ: Տ-72Բ4-ն լրացուցիչ կստանա հատուկ նախշ ունեցող նոր թրթուռներ, որոնք ավելի մանևրային են դարձնում ռազմատեխնիկան:
Բ4 մոդելն ունի ժամանակակից բազմականալ «Սոսնա-Ու» նշանացույց, որի շնորհիվ տանկն ավելի լավ է կողմնորոշվում գիշերային գործողությունների ժամանակ: Որպեսզի հրամանատարն ավելի լավ տիրապետի իրավիճակին, Տ-72-ի վրա տեղադրվել է շրջանակային տեսանելիության կոմպակտ համալիր, որը թույլ է տալիս թիրախները որոշել օրվա ցանկացած ժամին և հայտնել նշանառուին: Այդ համալիրը կրակի կառավարման «Կալինա» համակարգի մաս է կազմում, որը տեղադրվում է Տ-90ՄՍ տանկերի վրա և կարող է աշխատել նաև կառավարվող զենքի ու հեռահար պայթեցվող զինամթերքի հետ:
Անկախ ռազմական փորձագետ Ալեքսեյ Խլոպոնինն իր հերթին հավելել է, որ Տ-72Բ4-ն Տ-90-ի համեմատ ավելի արագաշարժ է` ավելի հզոր շարժիչի և փոքր զանգվածի շնորհիվ: Բ4-ը նաև ունի կրակի կառավարման ավելի արդյունավետ համակարգ, ավելի մեծ տեսադաշտ և ավելի լավ է դրսևորում իրեն գիշերային մարտի ժամանակ բազմականալ նշանացույցի շնորհիվ: Նա հավելել է, սակայն, որ Տ-90-ն ավելի լավ է պաշտպանված ավելի հաստ զրահի շնորհիվ և հերահառ կառավարման գնդացիր ունի, ինչը թույլ է տալիս հրամանատարին կրակ բացել դուրս չգալով խցիկից:
Մինչդեռ, ըստ փորձագետի, վերջերս Երևանում կայացած ArmHiTec-2016 սպառազինության ցուցահանդեսում ներկայացված արդիականացված Տ-72Բ4-ը հագեցած էր հենց հեռահար կառավարման գնդացրով, ինչը նշանակում է, որ այն կարելի է տեղադրել նաև արդիականացված Տ-72-ի վրա:
ArmHiTec-2016 ցուցահանդեսի շրջանակներում ցուցադրվել են նորագույն տեխնոլոգիական լուծումներ, օպտիկաէլեկտրոնային սարքեր, տվյալների փոխանցման համակարգեր, ժամանակակից սպառազինության նմուշներ, ահաբեկչության դեմ պայքարի ստորաբաժանումների հանդերձանք, սահմանների հսկման համակարգեր, անօդաչու թռչող սարքեր և այլն:

27 Октябрь 2016 - 07:21 AMT
Армения и Россия начали масштабную программу модернизации основных боевых танков (ОБТ) Т-72, состоящих на вооружении ВС закавказской республики. Танки будут модернизироваться до уровня Т-72Б4, на котором выступали команды-участницы «Танкового биатлона», пишет газета «Известия».
Отмечается, что ранее министерство обороны Армении планировало подписать контракт на модернизацию своих танков с польской компанией Bumar Łabędy.
Официальный представитель министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян сообщил, что работы по совершенствованию танков уже начались.
По его словам, точное количество модернизируемых боевых машин и сроки окончания работ не конкретизируются. Информированный источник издания отметил, что речь идет о нескольких десятках единиц техники.
«Танки пройдут модернизацию до уровня биатлонной версии, то есть Т-72Б4, которая обладает улучшенными маневренными характеристиками и боевыми показателями. При этом основные работы будут выполняться в Армении, что позволит армянской стороне сделать их менее затратными, а значит, модернизировать больше танков», – сказал он.
В корпорации «Уралвагонзавод» (УВЗ), которая является разработчиком и производителем танков Т-72Б4, от комментариев воздержались.
От версии Т-72Б3, которая стоит на вооружении российской армии, биатлонное исполнение отличается полностью замененным навесным оборудованием и агрегатами. Армянские танки получат двигатель, мощность которого увеличена до 1130 л.с. без ущерба для ресурса, что стало возможным за счет усовершенствования системы охлаждения. Дополнительно Т-72Б4 оснащается новыми гусеницами со специальным узором, обеспечивающим наилучшее сцепление с грунтом, что делает машину более маневренной.
Модель Б4 имеет современный многоканальный прицел «Сосна-У», который делает танк гораздо более приспособленным к ночным действиям. Чтобы командир танка лучше видел обстановку, на биатлонную версию Т-72 был установлен компактный комплекс кругового обзора, позволяющий в любое время суток обнаруживать цели и сообщать о них наводчику. Этот комплекс входит в состав системы управления огнем (СУО) «Калина», устанавливаемой на танки Т-90МС. Она также способна работать с управляемым оружием и дистанционно подрываемыми боеприпасами.
— Если сравнивать танк Т-72Б4 с Т-90, то биатлонная версия намного превосходит «девяностого» по подвижности за счет более мощного двигателя и меньшей массы. Также Б4 имеет более эффективную систему управления огнем, с увеличенной обзорностью и лучше приспособленную для ночных боевых действий за счет использования многоканального прицела. В то же время Т-90 лучше защищен за счет изначально более толстой брони и располагает дистанционно управляемой пулеметной установкой командира, которая позволяет вести огонь, не высовываясь из люка»,—сказал независимый военный эксперт Алексей Хлопотов.
. При этом, как рассказал эксперт, на октябрьской выставке вооружения ArmHiTec-2016, которая прошла в Ереване, модернизированный танк Т-72Б4, представленный в экспозиции УВЗ, был оснащен именно дистанционно управляемой пулеметной установкой, что означает возможность ее установки на модернизируемые Т-72.
«До контракта с Россией Армения планировала проводить модернизацию парка Т-72 совместно с польской компанией Bumar Łabędy по программе PT-72U. Контракт на модернизацию 84 танков, по некоторым данным, должен был обойтись Еревану в $100 млн. Однако после участия в российском «Танковом биатлоне» армянские танкисты очень хорошо отзывались о модернизированной версии Т-72Б4, что, видимо, повлияло на выбор военного руководства страны», — поясняет главный редактор интернет-проекта «Отвага-2004» Виталий Моисеев.
Эксперт добавил, что помимо Армении, интерес к Т-72Б4 проявляли Казахстан и Ангола, а Никарагуа уже модернизирует свои танки до более бюджетной версии Б1.