28 Հոկտեմբեր 2016 - 07:59 AMT
Հոկտեմբերի 11-ից ի վեր Սիրիայում գրոհի է ենթարկվել 5 դպրոց: Այդ մասին հայտարարել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի գործադիր տնօրեն Անթոնի Լեյքը:
Նրա հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է. «Մինչև երեկ, երբ Սիրիայում դպրոցների համալիրը շարունակաբար գրոհվում էր՝ սպանելով տասնյակ երեխաների և ուսուցիչների, մեզ թվում էր, թե անբարոյականության խորությանը ծանոթ ենք: Հյուսիսային Հալեպում Դումայի դպրոցների վրա գրոհների մասին զեկույցները խորացրեցին մեր նողկանքն ու վիրավորանքը»:
«Դպրոցների վրա գրոհելը… երեխաներ սպանելը… պարզապես անմարդկային է: Եթե ոճրագործները չեն կարողանում իրենց մեջ մարդկայինի տարրեր գտնել, ապա նրանք պետք է ականջալուր լինեն աշխարհի դատին»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը հայտնել էր սիրիական Իդլիբում 22 երեխայի և 6 ուսուցչի մահվան մասին: «Ըստ տեղեկությունների, երեխաներն ու ուսուցիչները զոհվել են Իդլիբում դպրոցի շենքի վրա հարձակման հետևանքով»,-նշել էր Լեյքը:

С 11 октября в Сирии были обстреляны пять школ, две из них подверглись обстрелу 28 октября. Об этом сообщил исполнительный директор ЮНИСЕФ Энтони Лейк, передает BBC.
«Поступившие сообщения об обстрелах школ в городе Дума и в западном Алеппо усиливают наше негодование и возмущение… Если совершившие это не могут найти в себе гуманизма, они должны почувствовать международное осуждение», – сказал он.
Представитель минобороны России Игорь Конашенков 28 октября сообщил, что трое детей погибли и 10 ранены в результате попадания мины и газового баллона в школьные классы в районе Алеппо.
27 октября детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) сообщил о гибели 22 детей и шести учителей в сирийском городе Идлиб. Об этом говорится в заявлении исполнительного директора фонда Энтони Лэйка, размещенного на сайте организации.