29 Հոկտեմբեր 2016 - 07:19 AMT
Մարմարի սալաքարը հանվել է Քրիստոսի գերեզմանից Երուսաղեմի Տիրոջ գերեզմանի տաճարում վերականգնման նպատակով, հակառակ դեպքում սրբավայրի փլուզման վտանգ կարող էր առաջանալ: Այդ մասին հոկտեմբերի 28-ին հայտնել է Երուսաղեմի Հայ Առաքելական եկեղեցու քահանա Սամվել Ագոյանը:
«Նպատակն է պահպանել կառուցվածքը, թարմացնել կցումները ներսից և դրսից, զարդաքանդակների մի մասն արդեն շատ մաշված է: Տիրոջ գերեզմանի փլուզման վտանգ կարող է առաջանալ ապագայում, ուստի կարևոր է վերականգնողական աշխատանքներ իրականացնել»,-ասել է նա, գրում է Lenta.ru-ն:
Ըստ Ագոյանի, իրականացվող աշխատանքները չպետք է մտահոգություն առաջացնեն: «Այո, դա սրբավայր է, սակայն դա չի նշանակում, որ մենք չպետք է հոգ տանենք այն պահպանելու համար: Անշուշտ, մենք որոշ վտանգներ տեսնում ենք, ուստի մասնագետներ ենք հրավիրել Աթենքից և նրանք կատարում են իրենց գործը»,-ասել է քահանան:
Քահանան հավելել է նաև, որ վերականգնման ծախսերը հավասարաչափ հոգում են Ուղղափառ, Կաթոլիկ և Հայ առաքելական եկեղեցիները, որոնք պատասխանատու են սրբավայրի համար: Եկեղեցիներից յուրաքանչյուրը վերականգնողական աշխատանքների համար կհատկացնի $3.3 մլն (£2.3 մլն):
Աշխատանքները կտևեն 8-12 ամիս, այդ ընթացքում ուխտավորները կշարունակեն այցելել սրբավայր:
Հնագետները 1555թ. հետո առաջին անգամ հանել են մարմարի սալաքարը Քրիստոսի գերեզմանից Երուսաղեմի Տիրոջ գերեզմանի տաճարում: Տիրոջ գերեզմանը գտնվում է գմբեթային մատուռում, որը վերականգնվել է 1809-1810թթ. հույն ճարտարապետ Նիկոլայ Կոմինի նախագծով: Այժմ վերականգնողական աշխատանքներ են իրականացնում Աթենքի Ազգային տեխնիկական համալսարանի մասնագետները Անտոնիո Մարոպոլոյի գլխավորթյամբ: Աշխատանքներին մասնակցում են նաև հայ մասնագետները:

28 Октябрь 2016 - 15:46 AMT
Снятие мраморной плиты с погребального Ложа Христа в Гробе Господнем в Иерусалиме необходимо для ее реставрации, иначе существует опасность разрушения реликвии. Об этом сообщил 28 октября настоятель храма от Армянской Апостольской церкви Самвел Агоян.
«Цель реставрации этой плиты — сохранить построенные конструкции, обновить швы снаружи и внутри, некоторые детали отделки уже сильно стерты. Существует опасность скорого разрушения Гроба в будущем, поэтому было важно провести реставрацию», — сказал он, пишет Lenta.ru.
По словам Агояна, люди не должны волноваться из-за проводимых работ.
«Да, это святое место, но это не значит, что мы не должны заботиться о том, чтобы сохранить его. Конечно, мы видели некоторые опасности, поэтому мы позвали профессионалов из Афин. И они делают свою работу», — пояснил настоятель.
Он также сообщил, что затраты на реставрацию будут разделены между католической, православной и армянской церквями.Каждая конфессия выделит по $3.3 млн (£2.3 млн) на восстановление.
27 октября сообщалось, что археологи впервые сняли мраморную плиту с погребального Ложа Христа. По мнению ученых, вскрытие гробницы позволит выяснить, почему святая Елена, которая проводила раскопки в Иерусалиме, решила, что эта гробница является местом захоронения Христа.
Гроб Господень заключен в эдикулу (Кувуклию) — купольную часовню из желто-розового мрамора. Существующая Кувуклия восстановлена в 1809-1810 годах по проекту греческого архитектора Николая Комина.