29 Հոկտեմբեր 2016 - 07:36 AMT
Քրդստանը կվերսկսի անկախության մասին բանակցությունները Բաղդադի կենտրոնական կառավարության հետ Մոսուլի ազատագրումից հետո: Այդ մասին հայտարարել է Քրդստանի տարածաշրջանային կառավարության վարչապետ Նեչիրվան Բարզանին:
«Ազատություն ստանալու անհրաժեշտությունը վաղուց արդեն հասունացել է, սակայն հիմա մենք կենտրոնացել ենք ԻՊ դեմ պայքարի վրա»,-ասել է Բարզանին գերմանական Bild-ին տված հարցազրույցում:
«Հենց որ Մոսուլն ազատագրվի, մենք կհանդիպենք Բաղդադում մեր գործընկերների հետ` քննարկելու համար մեր անկախության հարցը»,-ասել է նա, գրում է Kurdistan.ru-ն:
Քրդստանի վարչապետը պարզաբանել է, որ քրդերը շատ երկար են անկախության սպասել, քանի որ կարծում էին,,որ Սադդամ Հուսեյնի ռեժիմի տապալումը 2003-ին կարող է իրական քաղաքական գործընկերության սկիզբ դնել Իրաքում, որտեղ քրդերն իրենց դերակատարությունը կունենան: «Սակայն այդ Իրաքն անհաջողության մատնվեց»,-ասել է նա:
«Մենք արաբ չենք, մենք մեր սեփական ազգությունն ունենք` քրդական…Ինչ-որ մի պահի հանրաքվե կանցկացվի Քրդստանի անկախության մասին և այն ժամանակ մենք հնարավորություն կտանք ժողովրդին լուծել այդ հարցը»,-ասել է քուրդ վարչապետը:

Курдистан возобновит переговоры с центральным правительством в Багдаде о курдской независимости вскоре после того, как завершится операция в Мосуле. Об этом заявил премьер-министр Регионального правительства Курдистана (КРГ) Нечирван Барзани.
«Уже давно назрела необходимость вырваться на свободу, но в настоящее время мы сосредоточены на борьбе с ИГ»,- сказал Барзани в интервью немецкому еженедельнику Bild.
«Как только Мосул будет освобожден, мы будем встречаться с нашими партнерами в Багдаде и говорить о нашей независимости»,- отметил он, пишет Kurdistan.ru.
Курдский премьер объяснил, что курды ждали независимости слишком долго, так как они считали, что падение режима Саддама Хусейна в 2003 году может стать началом реального политического партнерства в Ираке, в котором курды будут играть свою роль. «Но этот Ирак потерпел неудачу»,- сказал он.
«Мы не арабы, мы нашей собственной курдской нации … В какой-то момент будет референдум по вопросу о независимости Курдистана, и тогда мы дадим народу решить этот вопрос»,- отметил курдский премьер.