29 Հոկտեմբեր 2016 - 10:25 AMT
ԱՄՆ-ն 2016-ին $17.7 մլրդ է ծախսել ռազմական հետախուզության վրա, ասվում է ԱՄՆ ՊՆ կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նախարարությունը եկել է եզրակացության, որ այդ տեղեկատվության հրապարակումը չի վտանգում ռազմական հետախուզության ծրագրի շրջանակում իրականացվող որևէ գաղտնի գործողություն: Սակայն հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ այլ տվյալներ ռազմական հետախուզության բյուջեի մասին կամ ծրագրերի մանրամասներին վերաբերող դրույթներ չեն հրապարակվելու, քանի որ գաղտնի են ազգային անվտանգության նկատառումներով:
ԱՄՆ ռազմական հետախուզության ծրագիրն ուղղված է հետախուզական տեղեկությունների ստացմանը, որն ԱՄՆ զինված ուժերն օգտագործում են մարտավարական ռազմական գործողությունների ծրագրման և անցկացման համար:

США потратили на военную разведку в 2016 году 17.7 миллиарда долларов, говорится в сообщении, опубликованном на сайте министерства обороны США, передает РИА Новости.
Министерство пришло к выводу, что обнародование этой информации не подвергает опасности какую-либо тайную деятельность в рамках программы военной разведки. Но в сообщении отмечается, что никакие другие данные о бюджете военной разведки или детали, касающиеся программы, опубликованы не будут, поскольку остаются засекреченными по соображениям национальной безопасности.
Военная разведывательная программа США направлена на получение развединформации, которая используется американскими вооруженными силами для планирования и проведения тактических военных операций.