31 Հոկտեմբեր 2016 - 08:04 AMT
ԱՄՆ-ում 2 հայ է ձերբակալվել $3.6 մլն-ի ռազմական սարքավորումներ Իրան ապօրինաբար ներկրելու փորձ կատարելու մեղադրանքով: Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ արդարադատության նախարարության հաղորդագրության մեջ, հայտնում է New York Daily News-ը:
52-ամյա Զավիկ Զարգարյանը Գլենդեյլից և 57-ամյա Վաչե Նաիրյանը Լեյքվյուից ձերբակալվել են հոկտեմբերի 26-ին` գործարք կատարելիս:
Խոսքը F-14, F-15, F-16 և F-18-ի համար նախատեսված պահեստամասերի Իրան տեղափոխելու մտադրության մասին է` նախատեսվում էր յուրաքանչյուր պահեստամասից 10-30 նմուշ առաքել Իրան $3.6 մլն ընդհանուր արժողությամբ:
Հանցավոր սխեմային մասնակից էր Զարգարյանի ZNC Engineering ընկերությունը, գործարքին մասնակցել է նաև Իրանի 2 քաղաքացի` Անրի Տեր-Մինասյանն ու Օրմուզ Նովրուզը, որոնք, հիմա, ինչպես ենթադրվում է, գտնվում են Իրանում:
Ըստ մեղադրական եզրակացության, Տեր-Մինասյանը կապ է հաստատել Զարգարյանի հետ Իրանից և խնդրել է աջակցել ամերիկյան առաքիչներից ռազմական ինքնաթիռների համար նախատեսված պահեստամասերի գնման հարցում:
Զարգարյանը փորձել է անհրաժեշտ մասերը գնել առաքողից, որն իրականում ԱՄՆ ազգային անվտանգության հատուկ գործակալ էր: Տեր-Մինասյանը եղել է ԱՄՆ` անձամբ Զարգարյանի և առաքիչի հետ հանդիպելու նպատակով:
Ձերբակալվածները չեն խոստովանել իրենց մեղքն ու ազատ են արձակվել գրավի դիմաց: Ինչպես հայտնում է քննությունը, լսումները նշանակված են դեկտեմբերի 20-ին: Եթե նրանց մեղքն ապացուցվի, Զարգարյանին սպառնում է մինչև 115 տարվա ազատազրկում և $4.8 մլն տուգանք, իսկ Նաիրյանին սպառնում է մինչև 95 տարվա ազատազրկում և $3.8 մլն տուգանք:

Двоих армян арестовали в США по подозрению в попытке незаконного приобретения и отправки в Иран военного оборудования на сумму более $3 млн. Об этом сообщает Министерство юстиции США, пишет New York Daily News.
52-летнего Завика Заргаряна из Глендейла и 57-летнего Ваче Наиряна из Лейквью взяли под стражу 26 октября. Они были задержаны при попытке осуществления сделки.
Речь идет о переброске в Иран запчастей для истребителей F-14, F-15, F-16 и F-18, планировались доставить в Иран от 10 до 30 единиц каждого вида запчастей на общую сумму $3.6 млн.
В преступной схеме была замешана компания Заргаряна ZNC Engineering, счета которой фигурируют в деле, также в сделке участвовали двое граждан Ирана – Анри Терминассян и Ормуз Новруз, которые сейчас, как предполагается, находятся в Иране.
Согласно обвинительному заключению, Терминассян связался с Заргарянпм из Ирана и попросил помочь в покупке запчастей для военных самолетов у поставщиков из США.Заргарян попытался приобрести нужные элементы у поставщика, который на самом деле оказался специальным агентом национальной безопасности США, работающим под прикрытием. Терминассян совершил поездку в США, чтобы лично встретится с Заргаряном и предполагаемым поставщиком.
Задержанные не признали свою вину и были отпущены из-под стражи под залог. Как сообщает следствие, слушание по их делу назначено на 20 декабря. Если их вина будет доказана, Заргаряну грозит тюремный срок до 115 лет и штраф в размере $4.8 млн, Наиряну грозит до 95 лет тюрьмы и штраф в размере $3.8 млн.