ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը «հիստերիկ է» համարել ԱՄՆ և Մեծ Բրիտանիայի արձագանքը ՌԴ գործողություններին Սիրիայում: Այդ մասին նա հայտարարել է «Ես հստակ որոշում եմ կայացրել. Եվգենի Պրիմակով» ֆիլմում, որը ցուցադրվել է «Ռոսիա1» հեռուստաալիքով, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
«Այժմ այն ֆոնին, ինչ կտարավում է Սիրիայում, մեր արևմտյան գործընկերներն, առաջին հերթին ամերիկացիները, բրիտանացիները ևս, իրենց հիստերիկ ելույթներում արդեն հասնում են հրապարակային վիրավորանքների` այնպիսի բառեր օգտագործելով, ինչպիսիք են «բարբարուսությունն» ու «ռազմական հանցագործությունը»,- ասել է նա:
Լավրովը հիշեցրել է ՆԱՏՕ-ի գործողությունների մասին Հարավսլավիայում 1999-ին` դրանք «ագրեսիա» անվանելով: «Դա առաջին զինված հարձակումն էր Եվրոպայում ինքնիշխան պետության վրա 1945-ից հետո»,-ասել է նա:
Հոկտեմբերի սկզբին ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին կոչ էր արել հետաքննել ՌԴ գործողությունները Սիրիայում որպես ռազմական հանցագործություն: Մասնավորապես, խոսքը հիվանդանոցներին հասցվող ավիահարվածների մասին է, որոնք, ըստ Քերիի, կատարում են Մոսկվան ու Դամասկոսը: Ըստ պետքարտուղարի, ՌԴ-ն և Ասադի ռեժիմը «ավելին են պարտավոր աշխարհին», քան «բացատրությունները, թե ինչու են իրենք շարունակում հարվածներ հասցնել հիվանդանոցներին, բուժհաստատություններին, կանանց ու երեխաներին»:

31 Октябрь 2016 - 06:42 AMT
Глава МИД Сергей Лавров назвал «истерикой» реакцию США и Великобритании на действия России в Сирии. Об этом он заявил в фильме «Я твердо все решил. Евгений Примаков» на телеканале «Россия 1», передает РБК.
«Сейчас на фоне того, что происходит вокруг Сирии, наши западные партнеры, прежде всего американцы, да и британцы, уже доходят в своей истерике до публичных оскорблений, употребляя такие слова, как «варварство» и «военное преступление», — подчеркнул он.
Лавров также напомнил о военных действиях НАТО в Югославии в 1999 году, назвав эти действия «агрессией».
«Это было первое вооруженное нападение в Европе на суверенное государство после 1945 года», — сказал он.
В начале октября глава Госдепа США Джон Керри призвал расследовать действия России и Сирии как военные преступления. В частности, речь шла об авиаударах по больницам, которые, по мнению Керри, наносят Москва и Дамаск. По мнению госсекретаря, Россия и режим Асада «должны миру больше», чем «объяснения того, почему они продолжают наносить удары по больницам, медучреждениям, а также женщинам и детям».