Եվրոպայի խորհրդում մտահոգված են Թուրքիայում մահապատժի հնարավոր սահմանման կապակցությամբ և կարծում են, որ մահապատժի կիրառումն անհամատեղելի է ԵՄ-ի հետ անդամակցությանը, հայտնում է Interfax-ը:
«Մահապատժի ներդրումն անհամատեղելի է ԵԽ անդամակցության հետ։ Մենք անհանգստացած ենք տեղի ունեցածի պատճառով և պարզաբանումներ ենք պահանջում»,-Twitter-ում գրել է կազմակերպության մամլո-քարտուղար Դանիել Հոլթգենը։
Ավստրիայի արտգործնախարար Սեբաստյան Կուրցն իր հերթին հայտարարել է, որ նման ծրագրերը կարող են փակել ԵՄ տանող դուռը։
«Մահապատիժը պատժի դաժան և անմարդկային ձև է, որը պետք է վերանա ամբողջ աշխարհում և այն հակասում է եվրոպական արժեքներին»,-հավելել է ավստրիացի դիվանագետը։
Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հայտարարել էր, որ երկրի կառավարությունը պատրաստել է մահապատիժը վերականգնելու փաստաթուղթ, որը մոտակա ժամանակներս կփոխանցվի խորհրդարանին հաստատման համար։

31 Октябрь 2016 - 08:04 AMT
«Введение смертной казни несовместимо с членством в Совете Европы. Мы обеспокоены происшедшим и требуем разъяснений», – написал в своем микроблоге в «Твиттере» пресс-секретарь организации Даниэль Хольтген.
Со своей стороны глава МИД Австрии Себастьян Курц заявил, что подобные планы «могут захлопнуть (Турции – ред.) дверь в Европейский союз», передает «Интерфакс».
«Смертная казнь – это жестокая и негуманная форма наказания, которая должна быть отменена по всему миру и которая явно идет вразрез с европейскими ценностями», – добавил австрийский дипломат.
29 октября президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил в Анкаре, что правительство страны подготовило документ о введении смертной казни и в ближайшее время намерено передать его парламент страны на утверждение.