Իրաքի բանակի հակաահաբեկչական ստորաբաժանումները սկսել են Մոսուլի գրոհը, որը երկու տարուց ավելի է վերահսկում են «Իսլամական պետության» գրոհայինները: Հատուկջոկատայինները քաղաք են մտել արևելյան մասից` Էլ Քարամա թաղամասից, գրում է ՏԱՍՍ-ը Al Arabiya-ի վրա հղումով:
Ավելի վաղ ԶՈւ հրամանատարությունը հայտարարել էր Մոսուլը 3 ուղղությունից գրոհելու մասին` Իրաքի բանակի 9-րդ զրահատանկային դիվիզիայի, 16-րդ հետևակի դիվիզիայի, 3-րդ հետևակային գումարտակի, ինչպես նաև հակաահաբեկչական ստորաբաժանումների մասնակցությամբ:
Հոկտեմբերի 28-ին միջազգային կոալիցիայի ներկայացուցիչը հայտարարել էր, որ իրաքյան ուժերը երկօրյա դադար են վերցրել գրոհից առաջ ուժերը վերախմբավորելու համար: Հոկտեմբերի 29-ին Իրաքի վարչապետ Հեյդար ալ Աբադին հերքել է գրոհը կասեցնելու մասին լուրերը:

Антитеррористические подразделения армии Ирака начали штурм Мосула, удерживаемого более двух лет боевиками группировки «Исламское государство» (ИГ). Бойцы спецназа вошли в город с восточного направления в районе Эль-Карама, пишет ТАСС со ссылкой на телеканал Al Arabiya.
Ранее командование ВС страны объявило о наступлении с трех направлений на восточную часть Мосула группировки сил, в состав которой вошли 9-я бронетанковая дивизия, 16-я пехотная дивизия, 3-й пехотный батальон, а также контртеррористические подразделения армии Ирака.
28 октября представитель международной коалиции заявил, что иракские силы взяли двухдневную паузу в наступлении для перегруппировки сил на ряде направлений. В Минобороны Ирака и контртеррористических подразделениях страны в свою очередь проинформировали, что не получали приказов о временной приостановке операции. 29 октября сообщения о приостановке наступления на Мосул опроверг премьер-министр Ирака Хейдар аль-Абади.