1 Նոյեմբեր 2016 - 10:19 AMT
Ադրբեջանական «Զերկալո» թերթի մեկնաբան Ռաուֆ Միրկադիրովը քաղաքական ապաստան է խնդրել Շվեյցարիայում, հայտնել է նրա փաստաբան Ֆուադ Աղաևը «Թուրան» գործակալությանը:
Միրկադիրովը դատապարտվել էր 6 տարվա ազատազրկման պետական դավաճանության մեղադրանքով: Իշխանությունները պնդում էին, թե Միրկադիրովին «անդամագրել է» իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսը «հայկական հետախուզության համար աշխատելու նպատակով»:
Միրկադիրովն այդ հանցագործությունն իբր կատարել է 2008-2009 թվականներին, հայերին կարևոր փաստաթղթեր հանձնելով Խաղաղության ու ժողովրդավարության ինստիտուտի կազմակերպած միջոցառման շրջանակում, որի ղեկավարն էր Լեյլա Յունուսը:
Այդ մեղադրանքը ոչ մի ապացույց չստացավ դատարանում, սակայն, այնուամենայնիվ, լրագրողը 2014-ին դատապարտվեց և գրեթե 2 տարի անցկացրեց անազատության մեջ և ազատ արձակվեց պայմանականորեն միջազգային հանրության հզոր ճնշման արդյունքում, հայտնում է contact.az-ը:
Միջազգային կազմակերպությունները Միրկադիրովին քաղբանտարկյալ էին համարում:
Մինչ ձերբակալությունը Միրկադիրովը «Զերկալոյի» սեփական թղթակիցն էր Թուրքիայում, որտեղ և ձերբակալվեց ու արտաքսվեց Ադրբեջան: Նրա ընտանիքը մնաց Թուրքիայում առանց գոյության միջոցների: Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների աջակցությամբ և Շվեյցարիայի իշխանությունների ջանքերով Միրկադիրովի կինն ու երկու երեխաներն ապաստան ստացան այդ երկրում: 3 ամիս առաջ Միրկադիրովին թույլատրեցին այցելել ընտանիքի անդամներին:
Լրագրողն ապաստան ստանալու իր ձգտումը բացատրել է Շվեյցարիայում հաստատված ընտանիքի հետ վերամիավորվելու ցանկությամբ, ինչպես նաև պահպանվող սպառնալիքով իր ազատությանն ու առողջությանը, քանի որ նրա դեմ մեղադրանքը դեռ հանված չէ:
Լեյլա և Արիֆ Յունուսները ևս հեռացել են Ադրբեջանից, նրանք արտագաղթել են Նիդերլանդներ:
Վերջին տարիներին Ադրբեջանում ձերբակալվել է առնվազն 40 լրագրող, քաղաքացիական և քաղաքական ակտիվիստներ ու իրավապաշտպաններ տարբեր շինծու մեղադրանքների հիման վրա:

1 Ноябрь 2016 - 10:33 AMT
Известный публицист, обозреватель газеты «Зеркало» Рауф Миркадыров попросил политическое убежище в Швейцарии. Об этом сообщил адвокат Фуад Агаев.
Миркадыров был осужден на 6 лет по обвинению в госизмене. Власти утверждали, что Миркадыров был «завербован» правозащитницей Лейлой Юнус для работы на армянскую разведку.
Однако обвинение не нашло никаких подтверждений на суде, тем не менее журналист был осужден в 2014 году и провел в заключении почти два года и был освобожден условно после сильного международного давления, передает Contact.az.
До ареста Миркадыров работал собкором «Зеркало» в Турции, где он и был задержан местной полицией и выслан в Азербайджан. При этом, его семья осталась в Турции без средств к существованию. Благодаря поддержке международных правозащитных организаций и властей Швейцарии, жена и двое детей Миркадырова получили убежище в этой стране.
Три месяца назад (в августе – ред.) власти Азербайджана дали разрешение Рауфу Миркадырову посетить семью. Сам журналист объяснил свое решение желанием воссоединиться с семьей и сохраняющейся угрозой для его свободы и здоровья, так как обвинение против него до сих пор не снято. Международные организации признали Миркадырова узником совести.
Чета Юнус – одни из наиболее известных, но не единственные жертвы разгрома гражданского общества в Азербайджане, начавшегося в 2013 году году. После президентских выборов в октябре, правительство Азербайджана развернуло систематическую кампанию подавлению политических оппонентов и активистов.. В стране был принят большой и спорный пакет поправок в ряд законов, касающихся НПО, которые предоставили властям право преследовать независимые группы.