1 Նոյեմբեր 2016 - 11:47 AMT
Նոյեմբերի 1-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Ջակարտայում հանդիպել է Հարավարևելյան Ասիայի երկրների ընկերակցության՝ ԱՍԵԱՆ-ի, գլխավոր քարտուղար Լե Լուոնգ Մինին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-ԱՍԵԱՆ, ինչպես նաև Հայաստանի և ԱՍԵԱՆ-ի անդամ պետությունների միջև համագործակցության զարգացման հնարավորություններին:
Գլխավոր քարտուղար Մինը ներկայացրել է ԱՍԵԱՆ-ի շրջանակներում տեղի ունեցող ինտեգրացիոն գործընթացները, իրականացվող ծրագրերը, ընկերակցության հիմնումից ի վեր տնտեսական փոխգործակցության խորացման արդյունքները, անդամ պետությունների համար ստեղծված նոր հնարավորությունները, կազմակերպության հեռանկարները:
Հանդիպման օրակարգում էր Եվրասիական տնտեսական միության և Հարավարևելյան Ասիայի երկրների ընկերակցության փոխգործակցության հնարավորությունը: Լե Լուոնգ Մինը այդ առումով նշել է, որ ԱՍԵԱՆ-ը հետաքրքրված է նման համագործակցությամբ, և այդ ուղղությամբ արդեն իսկ որոշակի քայլեր են ձեռնարկվում ինչպես անդամ երկրների, այնպես էլ ընկերակցության կողմից: Էդվարդ Նալբանդյանը Հայաստանի աջակցությունն է հայտնել այդ ջանքերին, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
ԱՍԵԱՆ-ը Հարավարևելյան Ասիայի երկրների ընկերակցություն է, որին անդամակցում են Թաիլանդը, Ինդոնեզիան, Սինգապուրը, Բրունեյը, Մալայզիան, Կամբոջան, Ֆիլիպինները, Վիետնամը, Լաոսը և Մյանման:

1 Ноябрь 2016 - 11:40 AMT
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 1 ноября в Джакарте провел встречу с Генеральным секретарем Ассоциации государств Юго-Восточной Азии (АСЕАН) Ле Лыонг Минем.
Собеседники обсудили возможности развития сотрудничества Армения – АСЕАН, а также между РА и государствами-членами Ассоциации, сообщает пресс-служба МИД Армении.
В свою очередь, генеральный секретарь АСЕАН представил интеграционные процессы в рамках Ассоциации государств Юго-Восточной Азии, реализуемые программы, результаты углубления экономического сотрудничества с момента основания Ассоциации, новые возможности для государств-членов, перспективы АСЕАН.
На повестке дня встречи также были обсуждены возможности сотрудничества между Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) и АСЕАН.
В данном контексте Лыонг Минь отметил, что АСЕАН заинтересована в подобном сотрудничестве и в этом направлении уже предпринимаются определенные шаги. Эдвард Налбандян выразил поддержку этим усилиям.
Ранеенаходящийся с рабочим визитом в Индонезии, министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян провел встречу со своим коллегой Ренто Марсуди.