2 Նոյեմբեր 2016 - 10:19 AMT
Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու քահանայապետ Ֆրանցիսկոս պապն ասել է, որ կանայք երբեք չեն կարող դառնալ կաթոլիկ եկեղեցու քահանաներ, հաղորդում է The Guardian-ը:
Պարբերականը նշում է, որ սրանով պապը պատասխանել է ֆեմինիստներին, որոնք ակտիվորեն պայքարում են այս ոլորտում կանանց իրավունքների առաջխաղացման համար:
Շվեդիայից Հռոմ վերադարձող պապական օդանավում լրագրողներին տված հարցազրույցի ժամանակ Ֆրանցիսկոս պապն ասել է, որ «դուռը փակ» է բոլոր միանձնուհիների առաջ, որոնք ցանկանում են քահանա դառնալ: Բացի այդ, կաթոլիկների հովվապետն ընդգծել է, որ արգելքը հավերժական է լինելու:
Միևնույն ժամանակ նա ընդգծել է, որ կան բազմաթիվ հարցեր, որտեղ կանայք շատ ավելի հաջողակ ու բանիմաց են տղամարդկանցից:
Կաթոլիկ եկեղեցում ամենավիճահարույց թեմաներից մեկը շարունակում է մնալ կին և տղամարդ հոգևորականներին հավասար իրավունքներ ընձեռելու հարցը:

2 Ноябрь 2016 - 10:38 AMT
Женщины никогда не смогут быть священниками Римско-католической церкви. Об этом заявил Папа Римский Франциск на пресс-конференции на борту папского самолета по возвращении из Швеции, передает The Guardian.
Таким образом Папа ответил феминистам, активно борющимся за права женщин в этой сфере.
«Святой Папа Иоанн Павел II сказал последнее четкое слово относительно этого, и оно остается», – сказал понтифик.
Речь идет о документе 1994 года, в котором отмечалось, что женщины никогда не смогут быть священниками.
На уточняющий вопрос шведского корреспондента, имеет ли он в виду, что этого никогда не будет, Франциск сказал: «Если мы внимательно прочитаем заявление Святого Иоанна Павла II, то все идет к тому».
В то же время Папа Римский добавил, что «женщиныделают много других вещей лучше, чем мужчины».
Двухдневный визит понтифика в Швецию был приурочен к 500-летию Реформации (будет отмечаться в 2017 году). Также он связан с начатым несколько лет назад диалогом между Римско-католической церковью и Всемирной лютеранской федерацией.