2 Նոյեմբեր 2016 - 06:50 AMT
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը մեղադրել է Սիրիայի զինյալ ընդդիմությանը Հալեպում միջազգային հումանիտար նորմերի խախտման մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ ՄԱԿ մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի վարչության տվյալների, հոկտեմբերի 29-ին և 30-ին Հալեպի արևմտյան շրջաններում, որոնք վերահսկում են կառավարական զորքերը, զինյալ ընդդիմության կողմից ինտենսիվ գնդակոծությունների հետևանքով ավելի քան 30 խաղաղ բնակիչ է զոհվել, այդ թվում 10 երեխա: Տասնյակ մարդիկ վիրավորվել են:
«Բազմաթիվ զոհերը խաղաղ բնակչության շրջանում վկայում են, որ զինյալ ընդդիմությունը չի կատարում միջազգային հումանիտար իրավունքի հիմնարար արգելքն` անկանոն գրոհների ու զգուշավորության և համաչափության սկզբունքների մասով»,-ասել է Դյուժարիկը:
Ավելի վաղ Սիրիայի գծով ՄԱԿ հատուկ դեսպանորդ Ստեֆան դե Միստուրան հայտարարել էր, որ «ցնցված է այն հանգամանքից», որ ապստամբները Հալեպում որպես թիրախ ընտրում են քաղաքի քաղաքացիական բնակչությունը:
Ըստ սիրիական բանակի տվյալների, հոկտեմբերի 29-ին և 30-ին Հալեպում գնդակոծությունների հետևանքով 84 մարդ է զոհվել, ևս 280-ը` վիրավորվել

Официальный представитель генсека ООН Стефан Дюжаррик обвинил вооруженную оппозицию в Сирии в нарушении норм международного гуманитарного права в Алеппо.
По данным управления верховного комиссара ООН по правам человека, за минувшие выходные в западных районах Алеппо, которые контролируют правительственные войска, в результате интенсивных обстрелов со стороны вооруженных оппозиционных группировок погибли более 30 мирных жителей, в том числе десять детей. Десятки человек были ранены.
«Столь высокое количество жертв среди мирного населения говорит о том, что вооруженные группы оппозиции не выполняют фундаментальный запрет международного гуманитарного права по неизбирательным атакам и принципам предосторожности и пропорциональности», — заявил Дюжаррик, передает РИА Новости.
Ранее командование сирийской армии заявило, что террористическая группировка «Джебхат ан-Нусра» и ее союзники усиливают наступление на Алеппо, воспользовавшись объявленным перемирием. По данным Дамаска, исламисты перебросили в район Хан-Туман на юге и в Кафр-Хамра на севере более восьми тысяч боевиков.
Сирийские военные также рассказали, что за выходные в результате обстрелов в Алеппо погибли 84 человека, еще 280 получили ранения.