2 Նոյեմբեր 2016 - 08:25 AMT
Իրաքի կառավարական ուժերը Մոսուլին հասցված ավիահարվածների արդյունքում ահաբեկչական «Իսլամական պետության» մոտ 100 գրոհային են սպանել, գրում է «Կոմերսանտը» Al Jazeera-ի վրա հղումով:
Նշվում է, որ իրաքյան F-16 կործանիչները հարվածներ են հասցրել գրոհայինների 5 դիրքի, այդ թվում քաղաքի կենտրոնում գտնվող ԻՊ կենտրոնակայաններից մեկին:
Կառավարական զորքերը Մոսուլին մերձակա 11 բնակավայր են ազատագրել ԻՊ գրոհայիններից, ինչպես նաև ամբողջական վերահսկողություն են հաստատել Կոկջալի արևելյան շրջանում:
Նոյեմբերի 1-ին Քրդստանի ժողովրդավարական կուսակցության Մոսուլի բաժանմունքի ղեկավար Իսմաթ Ռաջաբն ասել էր, որ վերջին օրերին ընդհանուր առմամբ ԻՊ ավելի քան 480 գրոհային է ոչնչացվել, որից 300-ը վերջերս էր անդամագրվել կազմակերպությանը:
Մոսուլի ազատագրման գործողությունն այնքան էլ հարթ չի ընթանում: Անկարայի և Բաղդադի տարաձայնությունները կարող են խափանել ԱՄՆ նախագահ Օբամայի գլխավոր ռազմական գործողությունը Մերձավոր Արևելքում:
Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ Աբադին հայտարարել է, որ եթե թուրքական զորքերը ներխուժեն Իրաք, Թուրքիան կմասնատվի: Նա ընդգծել է, որ Իրաքը «Թուրքիայի հետ պատերազմ չի ցանկանում», սակայն եթե Անկարան դա ուզում է, ապա «Բաղդադը պատրաստ է»:Իրաքի վարչապետի հայտարարությունը հնչել է ԶԼՄ-ներում հայտնված այն հաղորդագրությունների ֆոնին, որ Անկարան մեծաքանակ զրահատեխնիկա և տանկեր է տեղափոխել Իրաքի սահմանի մոտ: Ավելի ուշ Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությունը հաստատեց այդ տվյալները:

Правительственные силы Ирака уничтожили в ходе авиаударов по Мосулу около сотни боевиков террористической организации «Исламское государство» (ИГ), пишет «Коммерсант» со ссылкой на Al Jazeera.
Отмечается, что иракские истребители F-16 нанесли удары по пяти позициям боевиков, в том числе по одному из штабов ИГ в центре города.
Правительственные войска освободили 11 населенных пунктов около Мосула, а также установила полный контроль над восточным районом Кокджали.
1 ноября глава мосульского отделения Демократической партии Курдистана Исмат Раджаб сказал, что за последние дни в общей сложности ликвидировано более 480 боевиков ИГ, 300 из них завербованы недавно.
Операция по освобождению Мосула от ИГ идет не так гладко, как хотелось бы. Нежелание Анкары и Багдада отдавать друг другу лавры победителя в войне с террористами может сорвать главную военную операцию президента США Барака Обамы на Ближнем Востоке.