Ռուսաստանցիները պետք է պատրաստ լինեն տնտեսական անկման կամ լճացման, որը ևս 10-15 տարի կտևի: Այդ մասին հայտարարել է «Բացահայտում» բրոքերային տան գլխավոր տնօրենի մակրոտնտեսական գծով խորհրդական Սերգեյ Խեստանովը, հայտնում է Lenta.ru-ն:
«Հաշվի առնելով, որ տնտեսության կառուցվածքը բավականին դանդաղ է փոխվում` դա միանգամայն իրատեսական սցենար է: Հասարակ քաղաքացիների համար դա գների զգալի աճ է, ցածր աշխատավարձեր և զգալի գործազրկություն: Բավականին սուղ ժամանակներ են սպասվում»,-ասել է նա:
Ըստ փորձագետի, զուտ տեսականորեն աճը չի բացառվում, սակայն «երկնիշ աճի մասին տևական ժամանակով պետք է մոռանալ»:
«Գլխավորն այդ պայմաններում այն է, որ ֆինանսների նախարարությունն ու ԿԲ-ն հստակ գործեն, այդ դեպքում գնաճը կմնա 6-8 տոկոսի սահմանում, ինչը ևս քիչ չէ: Հարկ է նշել, որ գնաճն ունի կումուլյատիվ էֆեկտ, այսինքն 6%-ը չորս տարի շարունակ դա ամենևին էլ 24% չէ, այլ ավելի շատ»,-ասել է նա:
Հոկտեմբերի 28-ին ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարությունը սոցիալ-տնտեսական կանխատեսում է հրապարակել, որտեղ ասվում է, որ 2017-2019թթ. տնտեսական քաղաքականության առաջնայնությունները կլինեն ներկրման փոխարինումը և կյանքի որակը ռուսաստանցիների համար: Փաստաթղթում ասվում է, որ 2016-ի վերջում երկրի տնտեսությունը լճացումից կանցնի վերականգնման:

2 Ноябрь 2016 - 08:15 AMT
Россияне должны быть готовы к экономическому спаду или стагнации, которая продлится еще 10-15 лет. Об этом заявил советник по макроэкономике гендиректора брокерского дома «Открытие» Сергей Хестанов, передает Lenta.ru.
«Учитывая то, что структура экономики меняется довольно медленно, это вполне реальный сценарий. Для простых граждан это означает существенный рост цен, низкие зарплаты и значительную безработицу. Это довольно суровые времена», – считает он.
При этом эксперт допустил, что чисто теоретически рост не исключен, но «о двузначном росте можно забыть надолго».
«Главное, Минфину и Центробанку в этих условиях проявить твердость, тогда инфляция останется в рамках 6-8%, что и так не мало. Причем стоит учитывать, что рост цен имеет кумулятивный эффект, то есть 6% в течение четырех лет – это далеко не 24%, а существенно больше», – отметил Сергей Хестанов.
28 октября министерство экономического развития РФ опубликовало социально-экономический прогноз, в котором основными приоритетами экономической политики в период с 2017 по 2019 год названы импортозамещение и повышение качества жизни россиян. В документе также говорится, что экономика страны перейдет от стагнации к восстановлению в конце 2016 года.
20 октября эксперты Российской академии народного хозяйства и государственной службы в своем мониторинге социально-экономического положения России сообщили, что доходы россиян в третьем квартале 2016 года упали на 6,1% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Такого снижения благосостояния в период с июля по сентябрь не наблюдалось с 1999 года, отметили они.