2 Նոյեմբեր 2016 - 10:20 AMT
Լրագրողների աշխատանքն այնքան վտանգավոր է, որ հաճախ նրանք դա անում են նաև կյանքի գնով: Վերջին 10 տարում մարդասպանների ձեռքից տարեկան միջինը ավելի քան 80 լրագրող է մահանում: Այս տվյալները ներկայացրել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն:
«Մենք տեսնում ենք, որ այդ սարսափելի թիվը` թե որքան լրագրող է սպանվել աշխարհում, աճում է, ոչ թե նվազում: Ընդհանուր առմամբ 2006-ից ի վեր սպանվել է 827 լրագրող»,-ասել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հաղորդակցությունների և տեղեկատվության բաժնի մասնագետ Մարիուս Լուկոշյունասը, գրում է Rosbalt-ը:
Լրագրողների դեմ հանցագործությունների անպատժելիությամբ առաջին հորիզոնականներում են հակամարտության գոտիները`Սոմալին, Իրաքն ու Սիրիան, ավելի վաղ հայտնել էր Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեն: Սակայն լրագրողները զոհվում են նաև խաղաղ ժամանակ` բոլոր երկրներում սպանությունների 95%-ի դեպքում թիրախում այն լրագրողներն էին, որոնք լուսաբանում էին կոռուպցիայի հարցերը, պետական կառույցների և բնապահպանական խնդիրները:
Նոյեմբերի 2-ը նշվում է որպես լրագրողների դեմ հանցագործությունների անպատժելիության կասեցման միջազգային օր:

Работа журналистов зачастую настолько опасна, что за нее приходится расплачиваться жизнью. За последние 10 лет в среднем в год от рук убийц погибает более 80 журналистов. Такие данные приводит ЮНЕСКО.
При этом, как правило, убийцы не несут никакого наказания. По информации организации, расследования по таким преступлениям были доведены до конца менее чем в 7% случаев.
«Мы наблюдаем, что вот эта ужасная цифра, которая показывает, сколько журналистов было убито по всему миру, растет, а не убывает. Всего с 2006 года были убиты 827 журналистов», – отметил специалист Сектора коммуникации и информации ЮНЕСКО Мариус Лукошюнас, пишет Rosbalt.
На первых местах в индексе безнаказанности за преступления против репортеров — конфликтные зоны: Сомали, Ирак и Сирия, ранее сообщал Комитет по защите журналистов.
Однако журналисты гибнут и в мирное время — объектами убийств практически в 95% случаев во всех странах были местные журналисты, которые освещали вопросы коррупции, проблемы в государственных структурах и экологические вопросы.
Ежегодно 2 ноября отмечается международный день прекращения безнаказанности за преступления против журналистов.