Մոսկվայում գործող միակ պետական հայկական դպրոցը կարող է փակվել: Այդ մասին հայտնել է N1650 դպրոցի խորհրդի կառավարիչ Իրինա Ռուբանովան, հայտնում է «Sputnik-Արմենիան»:
Հայկական N1650 դպրոցը հիմնվել է 1989-ին Սպիտակի երկրաշարժից հետո, որպեսզի Մոսկվայում բուժվող երեխաները կարողանան շարունակել ուսումն իրենց սովոր պայմաններում:
Ռուբանովան ասել է, որ հայկական դպրոցը մտադիր են միացնել տեղի մոսկովյան դպրոցի հետ, ինչպես նաև պահանջում են ֆինանսավորում գտնել:
Ըստ նրա, դպրոցն արդեն դիմել է Ռուսաստանի հայերի միությանը և հայկական այլ կազմակերպություններին, բայց ապարդյուն:
«Դպրոցը բյուջետային է, պետական, երեխաներն այն հաճախում են անվճար: Հիմա մեզ մոտ նոր համակարգ է գործում` դպրոցը ֆինանսավորվում է կախված երեխաների թվից: Մեր դպրոցը 5-հարկանի շենք է Կրեմլի հարևանությամբ, ծախսերը շատ են, ուսուցիչներն այստեղ շատ են»,-ասել է Ռուբանովան:
Նա հավելել է նաև, որ ՀՀ կրթության նախարարությունն արել է հնարավորը` պատրաստակամություն հայտնելով դպրոցի բազայի վրա ապահովել Երևանի և Մոսկվայի միջև կրթական նախգծերի իրականացումը, մասնավորապես` ուսումնամեթոդական և կադրային ապահովման հարցերում:

В Москве могут закрыть единственную государственную армянскую школу. Об этом сообщила председатель управляющего совета школы N1650 Ирина Рубанова, передает Sputnik-Армения.
Армянская школа №1650 была основана в 1989 году в Москве после Спитакского землетрясения 1988 года. Такое решение было принято для того, чтобы дети, находящиеся на лечении и в процессе реабилитации в России, могли продолжить обучение в условиях, максимально приближенных к тем, что действовали в Армении. У школьников появилась возможность изучать на родном языке предметы школьной программы.
Рубанова сообщила, что в департаменте хотят слить армянскую школу с местной московской школой, а также требуют найти финансирование.
По ее словам, сотрудники школы уже обратились в Союз армян России и другие армянские организации, но все усилия напрасны.
«Школа бюджетная, государственная, дети посещают ее бесплатно. Теперь у нас новая система, школа получает деньги, исходя из количества учеников. Наша школа — это большое пятиэтажное здание в центре Москвы, рядом с Кремлем, и содержать ее очень трудно, с учетом того, что здесь работает большое количество учителей», — пояснила Рубанова.
Она также добавила, что министерство образования Армении сделало все возможное в этом вопросе, показало свою готовность на базе школы обеспечить реализацию образовательных проектов между Москвой и Ереваном, оказать всестороннюю поддержку, в частности в вопросах учебно-методического и кадрового обеспечения.