2 Նոյեմբեր 2016 - 12:41 AMT
Թուրքիայի իշխանությունները հրապարակել են ռազմական հեղաշրջման անհաջող փորձի երկրորդ «կազմակերպչի» անունը:
Հեղաշրջման ենթադրյալ կազմակերպչի անունը Քեմալ Բաթմազ է, այլ մանրամասներ չեն հրապարակվել, հայտնում է Slon.ru-ն Daily Sabah-ի վրա հղումով:
Նշվում է, որ Բաթմազը հեղաշրջման մյուս ենթադրյալ կազմակերպիչ Ադիլ Օքսյուզի հետ այցելել է Փենսիլվանիայում բնակվող թուրք ընդդիմադիր գործիչ և քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին, որին Թուրքիայի իշխանությունները համարում են հեղաշրջման գլխավոր գաղափարախոսն ու կազմակերպիչը:
Ինչպես գրում է Hurriyet-ը, Բաթմազն ու Օքսյուզը Թուրքիա են վերադարձել հուլիսի 13-ին, հեղաշրջումից մի քանի օր առաջ:
Հուլիսի լույս 16-ի գիշերը հայտնի դարձավ Թուրքիայում պետական հեղաշրջման փորձի մասին: Անկարայում և Ստամբուլում ավիացիայի ու տանկերի կիրառմամբ բախումներ տեղի ունեցան: Թուրք զինվորականների խումբը հայտարարել է երկրում ռազմական հեղաշրջման, Էրդողանին իշխանությունից հեռացնելու մասին, սակայն ապստամբ զինվորականների գործողությունները ձախողվել են: Բախումներում զոհվել է 164 կառավարության աջակից: Ընդհանուր զոհերի թիվը հասել է 265-ի: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն արտակարգ դրություն հայտարարեց երկրում:

В Турции назвали имя второго подозреваемого, который якобы стоит за организацией июльской попытки военного переворота в стране.
Предполагаемого «организатора» мятежа зовут Кемаль Батмаз, других подробностей о его личности не сообщается, передает Slon.ru со ссылкой на Daily Sabah.
Отмечается, что Батмаз вместе с другим предполагаемым организатором мятежа Адилем Оксюзом ездили в Пенсильванию к турецкому оппозиционеру Фетхулаху Гюлену, которого власти Турции называют вдохновителем переворота.
Как пишет издание Hurriyet, Батмаз и Оксюз вернулись в Турцию 13 июля, за несколько дней до попытки переворота.
Попытка военного переворота в Турции произошла в ночь на на 16 июля, мятеж подавили за несколько часов. В результате него погибли 241 человек, около 2200 были ранены. После попытки переворота в Турции были задержаны почти 26 тысяч человек.
После неудавшейся попытки переворота президент Турции Реджеп Эрдоган ввел в стране режим чрезвычайного положения. Он позволяет Эрдогану принимать новые законы и при необходимости ограничивать права и свободы без согласия парламента. В начале октября действие режима чрезвычайного положения продлили еще на три месяца.