«Իսլամական պետության» գրոհայիններն իրաքյան Թել Աֆարում մոտ 400 եզդի ու շիա կին են գերեվարել: Շիաները թուրքմենական ցեղերից են: Այդ մասին հայտարարել է Իրաքի խորհրդարանում իրաքցի թուրքմենների ներկայացուցիչ Նահլա Հաբաբին:
Ըստ նրա, գերիներին լուրջ վտանգ է սպառնում, քանի որ կառավարական ուժերը գրոհում են այդ շրջանը, հայտնում է Kurdistan.ru-ն:
«Գրոհը սկսելուց առաջ, հակաահաբեկչական ուժերն ու նրանց հարող շիա կամավորականները «Հաշդ աշ Շահաբիից» պետք է փրկարարական գործողություն իրականացնեն և ազատեն կանանց գերությունից»,-ասել է պատգամավորը:
2014-ին գրավելով Մոսուլը` ԻՊ-ն գրոհեց եզդիաբնակ Սինջար քաղաքը` գերեվարելով ավելի քան 5000 եզդի կականց ու երեխաների: Նրանցից 2590-ին հաջողվեց փրկվել կամ փախչել, սակայն հաղարավորները դեռ ջիհադականների ձեռքում են: Նրանց պարտադրում են սեռական ստրկության, խոշտանգում են և վաճառում:

3 Ноябрь 2016 - 09:16 AMT
Боевики «Исламского государства» (ИГ) удерживают в Тель-Афаре около 400 езидок и женщин из племен шиитских туркмен. Об этом сообщила депутат Нахла Хабаби – представительница иракских туркмен в парламенте Ирака.
По ее мнению, пленницы подвергаются серьезной угрозе, так как как иракские силы все больше теснят ИГ в этом районе, передает Kurdistan.ru.
«Прежде чем начать штурм, чтобы освободить районы, контртеррористическим силам и «Хашд аш-Шааби» (проправительственным шиитским ополченцам – ред.) необходимо провести спасательную операцию и вывести этих пленниц в безопасное место»,- призвала депутат, по мнению которой боевики ИГ намерены использовать пленных женщин в качестве живого щита против коалиционных авиаударов.
После захвата Мосула в июне 2014 года боевики ИГ атаковали преимущественно езидский город Синджар, захватив более 5000 езидских женщин и детей. Почти 2590 из них уже были спасены или им удалось бежать. Но тысячи все еще находятся в руках джихадистов. Их принуждают к сексуальному рабству, пытают и продают.