Լոնդոնի դատարանը որոշել է, որ կառավարությունը չի կարող մեկնարկել Եվրամիության կազմից դուրս գալու գործընթացն առանց խորհրդարանի հավանության:
Հայցով դատարան էին դիմել ձեռնարկատեր Ջիլ Միլլերը և վարսավիր Դեյր դոս Սանտոսը: Դատարանը հավանություն է տվել` հղում անելով Եվրամիության մասին պայմանագրի տեքստին, որտեղ ասվում է, որ պետությունները կարող են դուրս գալ կազմակերպության կազմից «ըստ սեփական սահմանադրությունների պահանջների», հայտնում է Ինտերֆաքսը Sky News-ի վրա հղումով:
Երկրի վարչապետ Թերեզա Մեյը պնդում էր, որ հանրաքվեի արդյունքները և կառավարության լիազորությունները միանգամայն բավարար են ակտիվացնելու համար Լիսաբոնի պայմանագրի 50-րդ հոդվածը և առանց խորհրդարանի հետ խորհրդակցելու ԵՄ-ից դուրս գալու գործընթացը մեկնարկելու համար: Սակայն դատարանը որոշեց, որ դա չի համապատասխանում երկրի գլխավոր օրենքին:
Մեյի գրասենյակում արդեն հայտարարել են, որ բողոքարկելու են այդ որոշումը: Ենթադրվում է, որ դատարանը կվերադառնա գործի քննությանը դեկտեմբերին:
Կառավարությունը մտադիր էր սկսել Եվրամիության կազմից դուրս գալու գործընթացն արդեն 2017-ի մարտին: Սակայն Գերագույն դատարանի որոշումը նշանակում է, որ այդ գործընթացը հետաձգվում է անորոշ ժամկետով:

Лондонский суд постановил, что правительство не может начать процедуру выхода страны из ЕС без согласия парламента.
Иск подали предприниматель Джина Миллер и парикмахер Дейр дос Сантос. Суд встал на их сторону, сославшись на текст договора о Европейском союзе, в котором говорится, что государства могут выйти из его состава «в соответствии с требованиями своих конституций», передает Интерфакс со ссылкой на Sky News.
Премьер страны Тереза Мэй настаивала на том, что результатов референдума и министерских полномочий достаточно для того, чтобы активировать 50 статью Лиссабонского договора и начать процедуру выхода из ЕС без консультаций с парламентом. Однако суд решил, что это не соответствует главному закону страны.
В офисе Мэй уже заявили, что будут обжаловать это решение, предполагается, что суд вернется к рассмотрению дела в декабре.
Правительство планировало начать процедуру выхода Великобритании из состава ЕС в марте 2017 года. Однако решение Верховного суда означает, что этот процесс откладывается на неопределенный срок, в течение которого будут идти парламентские прения.