3 Նոյեմբեր 2016 - 13:56 AMT
Չինաստանի քաղաքացիները կկարողանան Հայաստան ժամանել էլետրոնային մուտքի արտոնագրերով: Այդ մասին նոյեմբերի 3-ին կառավարության նիստում հայտնել է ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
Փոխնախարարը հիշեցրել է, որ ըստ գործող կարգի, Չինաստանի բնակիչները պետք է անձամբ այցելեին դեսպանատուն ՀՀ մուտքի արտոնագիր ստանալու համար:
«Հաշվի առնելով երկրի աշխարհագրական մեծ չափերը, հասկանալի է, որ դա լուրջ բարդություններ է առաջացնում, ուստի, առաջարկվում է հնարավորություն տալ Չինաստանի քաղաքացիներին մուտքի արտոնագիր ստանալու համար օգտվել E-VISA համակարգից: Դա թույլ կտա ավելացնել Հայաստան այցելող չինացի զբոսաշրջիկների քանակը»,-ասել է Քոչարյանը, հայտնում է «Նովոստի-Արմենիան»:
Ըստ ԱԳՆ հիմնավորման, 2015-ին կտրուկ աճել է ՀՀ այցելող Չինաստանի քաղաքացիների թիվը` 70 տոկոսով, իսկ 2016-ի առաջին 5 ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճը կազմել է 80 տոկոս:

Граждане Китая смогут получать электронные въездные визы в Армению. Об этом сказал 3 ноября в ходе заседания правительства Армении заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
Замминистра напомнил, что согласно действующему порядку, жители Китая должны лично посетить посольство для получения въездной визы в Армению.
«Учитывая большие географические размеры страны понятно, что это вызывает серьезные сложности, следовательно, предлагается предоставить возможность гражданам Китая использовать электронную систему E-VISA для получения виз, что позволит увеличить число китайских туристов», – сказал Кочарян, передает «Новости-Армения».
Согласно представленным МИД обоснованиям, с 2015 года резко возросло число граждан Китая, которые посещают Армению – на 70%, а за пять месяцев 2016 года по сравнению с аналогичным периодом 2015 года число туристов из Китая в Армению возросло на 80%. При этом случаи отказа гражданам Китая в предоставлении визы для посещения Армении практически отсутствуют.