Նոյեմբերի լույս 4 գիշերը Թուրքիայում ձերբակալվել է քրդամետ կուսակցության 16 անդամ, այդ թվում կուսակցության համանախագահներ Սելահադդին Դեմիրթաշն ու Ֆիգեն Յուկսեդաղը: Ձերբակալությունները տեղի են ունեցել միաժամանակ Թուրքիայի մի քանի քաղաքներում, մասնավորապես, Անկարայում, Դիարբեքիրում, Մարդինում:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Դիարբեքիրի հանրապետական դատախազությունը Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (HDP-ԺԴԿ) համանախագահ Սելահեթթին Դեմիրթաշի նկատմամբ հետաքննություն է սկսել:
Նրանք ձերբակալվել են այն պատճառաբանությամբ, որ չեն ներկայացել դատարան ցուցմունքներ տալու համար, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Այդ մասին պաշտոնապես ասվում է Թուրքիայի վարչապետի մամուլի և տեղեկատվության գլխավոև դեպարտամենտի հայտարարության մեջ:
«Պատգամավորի անձեռնմխելիությունը վերացնելուց հետո որոշ խորհրդարանականների մեղադրանքներ են ներկայացվել և նրանք կանչվել են դատարան ցուցմունքներ տալու: Մի շարք պատգամավորներ անտեսել են դա, որի պատճառով որոշվել է ձերբակալել նրանց»,-ասվում է փաստաթղթում:
Հոկտեմբերի 27-ին ունեցած բողոքի ցույցի ժամանակ Դեմիրթաշը ելույթում մասնավորապես ասել է. «Կատարվածը չենք ընդունելու որպես սովորական իրադարձություն: Մինչ այժմ միշտ վաղաժամ ընտրություններ ենք տեսել: Սրանից հետո վաղաժամ ընտրություններ չեն լինելու. Պայքարելու ենք մինչև քաղաքապետարանները վերադարձնեն մեզ: 81 նահանգում (Թուրքիայի-խմբ.) փողոց են դուրս գալու մեր բոլոր ընկերները: Հետքայլ չի լինելու»:

4 Ноябрь 2016 - 07:03 AMT
В ночь на 4 ноября были задержаны 16 депутатов турецкого парламента от Партии демократии нродов (ПДН), в том числе ее сопредседатели Селахаттин Демирташ и Фиген Юкседаг. Задержания прошли одновременно в нескольких городах Турции, в частности, в Анкаре, Диарбекире и Мардине на востоке страны.
Ранее стало известно, что прокуратура Диарбекира начала расследование в отношении Селахаттина Демирташа.
Они были задержаны в связи с тем, что не явились в суды для дачи показаний, передает РИА Новости со ссылкой на генеральную дирекцию прессы и информации при премьер-министре Турции.
«После снятия неприкосновенности с депутатов парламента некоторым из них были предъявлены обвинения, и они были вызваны в суд для дачи показаний. Ряд депутатов проигнорировал данные вызовы, в связи с чем было принято решение об их задержании», – говорится в документе.
Селахаттин Демирташ считается одним из оппонентов турецкого президента Реджепа Тайипа Эрдогана. В 2014 году Демирташ принимал участие в выборах президента страны и смог набрать примерно девять процентов. В свою очередь, турецкие власти обвиняют Партию демократии народов в связях с радикальной Рабочей партии Курдистана.
Сейчас в турецком сегменте соцсетей распространяются призывы к сторонникам партии выходить на улицы на акции протестов.