Նոյեմբերի 4-ին 10:00-ին Հալեպում մեկնարկել է հումանիտար դադարը, որը կտևի մինչև ժամը 20:00 (Երևանի ժամանակով): Ավելի վաղ համապատասխան հայտարարություն էր արել ՌԴ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ Վալերի Գերասիմովը:
«Խուսափելու համար անիմաստ զոհերից` ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանձնարարությամբ որոշում է կայացվել հումանիտար դադար հայտարարել Հալեպում նոյեմբերի 4-ին»,-ասել էր Գերասիմովը:
Որոշումը համաձայնեցված է Սիրիայի ղեկավարության հետ:
Գեներալը նշել է, որ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ԱՄՆ-ն չի կարողանում տարանջատել ահաբեկիչներին ընդդիմությունից, ՌԴ ՊՆ-ն դիմում է «անմիջապես զինյալ կազմավորումների բոլոր ղեկավարներին` կոչ անելով դադարեցնել մարտական գործողություններն ու դուրս գալ Հալեպից սեփական զենքով»:
«Այդ նպատակով 2 միջանցք է բացվել: Մեկը տանում է դեպի Թուրքիայի հետ սահման, մյուսը` դեպի Իդլիբ: Մնացած 6 միջանցքը նախատեսված է խաղաղ բնակիչների համար, վիրավորների և հիվանդների տարհանման համար»,-ասել է Գերասիմովը, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը մեղադրել է Սիրիայի զինյալ ընդդիմությանը Հալեպում միջազգային հումանիտար նորմերի խախտման մեջ: Ըստ սիրիական բանակի տվյալների, հոկտեմբերի 29-ին և 30-ին Հալեպում գնդակոծությունների հետևանքով 84 մարդ է զոհվել, ևս 280-ը` վիրավորվել:
Ավելի վաղ Սիրիայի գծով ՄԱԿ հատուկ դեսպանորդ Ստեֆան դե Միստուրան հայտարարել էր, որ «ցնցված է այն հանգամանքից», որ ապստամբները Հալեպում որպես թիրախ ընտրում են քաղաքի քաղաքացիական բնակչությունը:

4 Ноябрь 2016 - 08:36 AMT
Гуманитарная пауза началась в сирийском городе Алеппо 4 ноября с 10:00 до 20:00 (По ереванскому времени – ред.).
Ранее соответствующее заявление сделал начальник Генерального штаба Вооружённых сил РФ Валерий Герасимов.
«Во избежание бессмысленных жертв министром обороны России генералом армии Сергеем Шойгу по поручению Верховного главнокомандующего Вооруженными силами Российской Федерации Владимира Путина принято решение ввести в Алеппо 4 ноября с 9 часов утра до 19 часов вечера (по московскому времени – ред.) «гуманитарную паузу», – сказал Герасимов.
«Данное решение согласовано с руководством Сирийской Арабской Республики», – заявил он. При этом военачальник отметил, что возможности прорваться из Алеппо у боевиков нет.
«Все попытки прорыва боевиков в городе Алеппо не увенчались успехом. Террористы понесли большие потери в живой силе, вооружении и боевой технике. Возможности вырваться из города у них нет», – заявил генерал.
При этом он отметил, что с учётом неспособности американских коллег отделить оппозицию от террористов Минобороны России обращается «напрямую ко всем лидерам вооруженных формирований прекратить боевые действия и выйти из Алеппо со своим оружием».
«Для этого открыты два коридора, от которых будут отведены все правительственные войска и техника», – сказал Герасимов, передает Интерфакс.
По его словам, один коридор открыт для следования к сирийско-турецкой границе, второй – в Идлиб. «Остальные шесть коридоров действуют для выхода мирных жителей, эвакуации больных и раненых», – сообщил военачальник.
В настоящее время в Алеппо сложилась критическая гуманитарная ситуация. Жители страдают от нехватки продовольствия, проблем с водоснабжением и любыми способами пытаются покинуть районы, подконтрольные террористам. По словам местных ополченцев, в городе опасно находиться рядом с захваченными боевиками кварталами Аль-Амрия и Тель-аз-Заразир.