Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիայի (ՖԻՖԱ) նախագահ Ջաննի Ինֆանտինոն հայտարարել է, որ մտադիր է հրապարակել գործակալների հոնորաների չափերը տրանսֆերային համակարգն ավելի թափանցիկ դարձնելու համար:
Ֆուտբոլի տրանսֆերային շուկայում հսկայական գումարներ են «պտտվում», սակայն հաճախ գաղտնի է մնում, թե ինչպես են դրանք բաշխվում ակումբների, խաղացողների ու գործակալների միջև: 2001-ին ՖԻՖԱ-ն համաձայնագիր կնքեց Եվրահանձնաժողովի հետ, որով կարող է կանոնակարգել ակումբների միջև տրանսֆերները տարբեր երկրներում:
«Չգիտեմ, ճիշտ է դա, թե ոչ, սակայն, հաճախ մարդիկ կարծում են, որ ինչ-որ մութ բաներ են տեղի ունենում տրանսֆերային անցումների ժամանակ: Եթե դուք 1-2 ամսում մի քանի միլիարդ եք փոխանցում, կարևոր է վստահ լինել, որ ամեն ինչ «մաքուր» է կատարվում: Ժամանակն է, 15 տարի անց, լրջոեն վերանայել համաձայնագիրն ու ավելի թափանցիկ դարձնել տրանսֆերային շուկայի աշխատանքը»,-ասել է Ինֆանտինոն, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը Reuters-ի վրա հղումով:
ՖԻՖԱ-ի ղեկավարը նաև նշել է, որ կցանկանար վերջ դնել այն իրավիճակին, երբ առաջատար ակումբները բազմաթիվ ֆուտբոլիստների են անդամագրում` հետո նրանց վարձակալության տալով:
«Ճիշտ չեմ համարում, երբ ակումբն ուղղակի կուտակում է երիտասարդ տաղանդավոր ֆուտբոլիստներին, իսկ հետո աջ ու ձախ բաժանում: Դա վատ է ֆուտբոլի զարգացման համար, վատ է հենց ակումբների համար»,-ասել է նա:

Президент Международной федерации футбола (ФИФА) Джанни Инфантино заявил о намерении начать публиковать гонорары агентов для того, чтобы сделать прозрачной трансферную систему.
На футбольном трансферном рынке «крутятся» огромные суммы, но часто остается неясным, как делятся деньги между клубами, игроками и агентами. В 2001 году ФИФА заключила соглашение с Европейской комиссией, по условиям которого она может регулировать трансферы между клубами в разных странах.
«Не знаю, правда это или нет, но часто люди считают, что с трансферными переходами творится что-то не то, – сказал Инфантино. – Если вы переводите несколько миллиардов долларов за один или два месяца, то важно быть уверенным в том, что все проходит в «чистом» виде. Настало время, спустя 15 лет, серьезно пересмотреть соглашение и привнести больше прозрачности и ясности в работу трансферного рынка», передает ТАСС со ссылкой на Reuters.
Также глава ФИФА отметил, что хотел бы покончить с ситуацией, когда топ-клубы подписывают множество игроков и раздают их по арендам.
«Я не считаю правильным, когда клуб просто накапливает талантливых молодых игроков, а потом раздает их налево и направо. Это плохо для развития футболистов, плохо для самих клубов», – сказал он.
Инфантино возглавил ФИФА в феврале 2016 года. На посту президента организации он сменил Йозефа Блаттера.