Թուրքիայում քրդամետ Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցության անդամ խորհրդարանի պատգամավորների ձերբակալությունից հետո ԳԴՀ արտգործնախարար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը ԱԳՆ է կանչել Գերմանիայում Թուրքիայի գործերի հավատարմատարին:
«Գիշերը տեղի ունեցած քրդամետ պատգամավորների ձերբակալությունը, նախարարի կարծիքով, վկայում է Թուրքիայում վիճակի կտրուկ վատթարացման մասին»,-ասվում է Գերմանիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ, գրում է Deutsche Welle-ն:
«Ոչ ոք չի վիճարկում ահաբեկչության սպառնալիքի դեմ պայքարելու և հեղաշրջման փորձի հետևանքների վերացման բոլոր իրավական մեթոդները կիրառելու Թուրքիայի իրավունքը: Սակայն, դա չպետք է արդարացում լինի քաղաքական ընդդիմության բերանը փակելու և նույնիսկ բանտ նետելու համար»,-ասվում է փաստաթղթում:
Գերմանիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ ասվում է, որ Գերմանիան, «հաշվի առնելով խորը պատմական հարաբերությունները Թուրքիայի հետ», չի կարող լռել` Թուրքիայի կառավարությունն անհապաղ պետք է իրազեկվի Գերմանիայի պաշտոնական դիրքորոշման մասին:
Նոյեմբերի լույս 4 գիշերը Թուրքիայում ձերբակալվել է քրդամետ կուսակցության 16 անդամ, այդ թվում կուսակցության համանախագահներ Սելահադդին Դեմիրթաշն ու Ֆիգեն Յուկսեդաղը: Ձերբակալությունները տեղի են ունեցել միաժամանակ Թուրքիայի մի քանի քաղաքներում, մասնավորապես, Անկարայում, Դիարբեքիրում, Մարդինում: Պատգամավորները ձերբակալվել են այն պատճառաբանությամբ, որ չեն ներկայացել դատարան ցուցմունքներ տալու համար:

После задержания в Турции руководителей прокурдской оппозиционной Партии демократии народов (ПДН) министр иностранных дел ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер вызвал на ковер поверенного в делах этой страны.
«Проведенные минувшей ночью задержания политиков и депутатов курдской партии ПДН, с точки зрения министра, свидетельствуют о дальнейшем резком ухудшении ситуации», – говорится в заявлении МИД ФРГ, обнародованном в 4 ноября, пишет Deutsche Welle.
«Никто не оспаривает право Турции бороться против угрозы терроризма и использовать все правовые методы для ликвидации последствий кровопролитной попытки путча. Это, однако, не должно служить оправданием для того, чтобы затыкать рот политической оппозиции или даже бросать ее за решетку», – подчеркивается в документе.
В заявлении МИД ФРГ также отмечается, что Германия, учитывая «исторически глубокие отношения» с Турцией, не может молчать, до турецкого правительства должна быть незамедлительно доведена официальная позиция федерального правительства.
В ночь на 4 ноября были задержаны 16 депутатов турецкого парламента от Партии демократии нродов (ПДН), в том числе ее сопредседатели Селахаттин Демирташ и Фиген Юкседаг. Задержания прошли одновременно в нескольких городах Турции, в частности, в Анкаре, Диарбекире и Мардине на востоке страны. Депутаты были задержаны в связи с тем, что не явились в суды для дачи показаний. В парламенте Турции ПДН представлена 59 депутатами.